Čo je ashwagandha?
Ashwagandha je rastlina, ktorá sa po stáročia používa v tradičnej indickej medicíne. Je to prírodný liek nazývaný aj indický ženšen, ktorý sa považuje za jednu z najcennejších liečivých rastlín v ajurvédskej medicíne. Krík dorastá do výšky 35 – 75 cm. Kvety sú malé, zelené a zvončekového tvaru a zrelé plody sú oranžovočervenej farby. Z rastlinky sa využíva koreň, ktorý má horkú chuť. Ashwagandha sa pestuje v suchších oblastiach Indie, Nepálu, Srí Lanky, taktiež v Číne a Jemene.
Zdravotné benefity ashwagandhy
Podľa viacerých vedeckých štúdií môže ashwagandha priaznivo vplývať na zvládanie stresu, môže napomôcť zlepšiť zdravotný stav aj v ďalších oblastiach, ako uvádzajú výrobcovia ashwagandhy môže:
- pomôcť zvyšovať fyzickú silu
- napomôcť dodávať správnu výživu pre kosti a svalové tkanivo
- podporovať správnu činnosť nadobličiek a reprodukčných orgánov
- pomáhať pri liečbe ochorení nervového systému
- znižovať nervozitu a upokojovať myseľ
- poskytovať výživu pre mozog a tým zlepšovať koncentráciu a pamäť
- pomáhať pri znižovaní vysokého krvného tlaku
- dodávať telu potrebnú energiu
- zvyšovať sexuálnu túžbu a zároveň aj výdrž
Ashwagandha proti stresu a úzkosti
Podľa 60-dňovej vedeckej štúdie, ktorá skúmala vplyv Ashwagandhy proti úzkosti na dospelých ľuďoch pociťujúcich zvýšený stres a mala za cieľ preskúmať potenciálne terapeutické účinky. V tejto štúdii pozorovali 60 ľudí, ktorým podávali placebo, alebo extrakt z Ashwagandhy. Štúdia ukázala, že užívanie Ashwagandhy do istej miery môže napomocť znížiť pocity úzkosti a stresu. Zároveň môže napomôcť znížiť hladinu ranného kortizolu a tým aj samotného stresu.
Na úplné potvrdenie týchto výsledkov je však potrebný ďalší výskum s väčším počtom vzoriek s rôznorodou populáciou pri rôznom dávkovaní.
Ashwagandha a nespavosť
Nespavosť, odborne nazývaná aj insomnia je porucha nočného spánku. Ide o stav, kedy má človek plytký spánok a často sa budí. Príčiny nespavosti môžu byť rôzne, či už to je zmena prostredia, stres alebo rôzne ochorenia. Väčšina predpisovaných, alebo voľne dostupných liekov na nespavosť má zvyčajne rôzne nežiaduce účinky. Niektoré prírodné bylinné prípravky by preto mohli byť alternatívnou voľbou pri liečbe nespavosti aj bez nežiadúcich účinkov.
Podľa vedeckej štúdie, ktorá skúmala využitie koreňa ashwagandhy naznačuje, že jej užívanie zlepšuje kvalitu spánku a latenciu nástupu spánku u pacientov s nespavosťou.
Ashwagandhy a silový tréning
Podľa jednej vedeckej štúdie, môže užívanie Ashwagandhy priaznivo vplývať aj na zvýšenie sily pri silových tréningoch zdravých mužov. Výsledky poukázali na to, že užívanie malo napríklad pozitívny vplyv na nárast priemerného výkonu v drepe, maximálneho tlaku na lavičke, priemerného výkonu časovky 7,5 km a zotavenie sa po tréningu.
Ďalšia podobná štúdia skúmala účinky Ashwagandhy na svalovú hmotu pri silovom tréningu u mužov. Po 8 týždňoch silových tréningov zaznamenali, že muži, ktorí užívali Ashwagandhu zvýšili svoju silu a svalovú hmotu oproti vzorke s placebom.
Ako užívať ashwagandhu?
Pri užívaní akéhokoľvek výživového doplnku je nutné sa riadiť pokynmi od výrobcu. Odporúčame taktiež sa pred užívaním Ashwagandhy poradiť s Vašim lekárom.
Odporúčaná denná dávka pri užívaní Ashwagandha prášku je podľa pokynov výrobcu približne 1-3 g. Pri dennom užívaní 3g Vám 250g balenie postačí zhruba na 2 mesiace. Polovicu čajovej lyžičky prášku (približne 2g) je väčšinou vhodné rozmiešať v malom množstve vody a vypiť. Pri užívaní kapsúl, väčšinou odporúča výrobca užiť 1x denne 1 tabletu a zapiť vodou pri obsahu ashwagandhy v 1 kapsule 500mg štandardizovaného extraktu.
Kde kúpim ashwagandhu?
Na Slovensku môže nájsť kvalitné produkty s výťažkom z Ashwagandhy v podobe kapsúl, ale aj prášku. Niektorí výrobcovia ponúkajú vysokokvalitnú Ashwagandhu dokonca v BIO kvalite.
EKO-BIO-NATURA odporúča
Pokračovať na článok:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snod%C3%A1rn%C3%A1
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Nespavos%C5%A5
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31728244/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31517876/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30463324/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26609282/