V minulosti tety bylinkárky dobre poznali všetky liečivé účinky u nás rastúcich byliniek a rastliniek. Niektoré poznatky a informácie sa zachovali dodnes, iné sa už postupne vytrácajú.
Vybrali sme pre vás 3 najznámejšie bylinky, ktoré aj dnes môžu pozitívne vplývať na duševnú pohodu, lepší spánok, emočnú rovnováhu a môžu byť dobrým pomocníkom v boji proti stresu a úzkosti. Zároveň sme sa snažili tieto tvrdenia podložiť vedeckými štúdiami.
Valeriána lekárska - ideálna voľba pred spaním
Túto bylinku môžete poznať aj pod názvom kozlík. Rastie v Európe a západnej Ázii. V lete dorastá do výšky 1,5 metra a jej kvety sú bielej alebo ružovej farby so sladkastou vôňou.
Z rastlinky sa využíva koreň, ktorý môže mať upokojujúce účinky a bežne sa predáva v podobe kapsúl doplnkov výživy na podporu spánku, najmä pri liečbe nespavosti a úzkosti. Európska lieková agentúra (EMA) potvrdila tvrdenie, že Valeriána môže byť použitá v prírodnej liečbe na zmiernenie nervového napätia a podporu spánku.
Ako uvádza zverejnená štúdia, nespavosť postihuje približne jednu tretinu dospelej populácie. Na navodenie spánku a zlepšenie kvality spánku sa používajú výťažky z koreňov valeriány lekárskej (Valeriana officinalis). Vedecké poznatky poukazujú na to, že valeriána lekárska môže zlepšiť kvalitu spánku bez vedľajších účinkov.
Táto bylinka sa často spája s pozitívnymi účinkami na nervovú sústavu. Ako uvádzajú niektorí výrobcovia, koreň Valeriány môže priaznivo pôsobiť aj pri:
- strese a nespavosti,
- podpore kardiovaskulárneho systému,
- búšení srdca,
- pevnosti a pružnosti cievnych stien,
- udržiavať normálny krvný tlak a pomáhať stimulácii tráviaceho systému.
Levanduľa a jej upokojujúce účinky
Túto rastlinku určite všetci dobre poznáte. S prenikavou vôňou a chuťou levandule sa môžete stretnúť v kozmetike, gastronómii, liečiteľstve a aromaterapii.
Po vysušení poslúži aj ako voňavá dekorácia v provensálskom štýle, alebo aj v boji proti komárom. Rastlinka má charakteristické aromatické kvietky fialovej farby. Názov pochádza z latinského slova “lavare”, čo znamená umývať. Je nenáročná na pestovanie, či už na záhradke, alebo v kvetináči. Doma Vám určite bude spríjemňovať chvíle svojou farbou a vôňou a navodzovať pohodu a relax.
Už niekoľko desaťročí sa levanduľa navrhuje ako možná alternatívna liečba pri úzkosti. Cieľom jednej štúdie bolo zistiť možnú účinnosť levandule pri liečbe úzkosti a rôznych druhoch podávania. Vedci v rámci tejto štúdie zistili, že inhalácia levandule môže znížiť hladinu úzkosti u pacientov, ktorí pociťujú tieto nepríjemné pocity.
Orálne podávanie levanduľového éterického oleja sa javí ako ešte účinnejšie pri liečbe úzkosti. Levanduľový éterický olej využívaný formou masáže sa podľa štúdie zdá byť účinný, ale dostupné štúdie nie sú dostatočné na úplné určenie.
Ďalší výskum zisťoval účinok liečby levandule formou aromaterapie pri pocitoch úzkosti a prevencii stresu mamičiek po pôrode. Aromaterapia spočívala vo vdychovaní troch kvapiek levanduľového éterického oleja každých 8 hodín počas 4 týždňov. Vedci v tejto štúdii došli k záveru, že vdychovanie vône levandule po dobu 4 týždňov môže zabrániť stresu, úzkosti a depresii po pôrode.
Ľubovník bodkovaný - rastlinka s magickou silou
Ľubovník bodkovaný, ľudovo nazývaný aj Trezalka, bol veľmi cenenou bylinkou už za čias starovekého Grécka a tiež v stredoveku. V minulosti ľudia verili, že táto rastlinka je obdarená magickou silou a ochraňuje pred zlom a chorobami. Ľubovník rastie na suchých lúkach, okrajoch lesov a slnečných stráňach. Z rastlinky sa využíva kvet a vňať. Kvitnúce kvety sú však najúčinnejšie.
V niektorých krajinách sa na liečbu pacientov s depresívnymi príznakmi, používajú výťažky z Ľubovníka. Po preskúmaní niektorých štúdií, vedci porovnávali účinok extraktu z Ľubovníka s placebom pri liečbe depresívnych porúch u dospelých. Zistenie tohto vedeckého skúmania naznačuje, že extrakty z Ľubovníka testované v zahrnutých štúdiách účinkovali proti úzkosti lepšie ako placebo u pacientov so silnou depresiou.
Súčasné dôkazy zatiaľ ale nie sú dostatočné k tvrdeniu, že Ľubovník môže byť porovnateľný s účinkom niektorých štandardných antidepresív a je potrebné ďalšie skúmanie. Pri užívaní Ľubovníka sa nedoporučuje vystavovať priamemu slnku a nesmie sa užívať spolu s antidepresívami.
EKO-BIO-NATURA odporúča
Informácie o produktoch a ich všeobecnom použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia podľa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách. Všetky uvedené informácie majú len informatívny charakter a sú čerpané z voľne dostupných zdrojov.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17145239/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Valerian_(herb)
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31655395/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27095995/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15846605/