Maca je vďaka svojim vlastnostiam označovaná ako peruánsky ženšen, ktorý sa prirodzene vyskytuje v juhoamerických peruánskych Andách. Táto superpotravina obsahuje širokú škálu vitamínov a minerálov. Má sladkastú, mierne korenistú chuť. Existujú 3 druhy macy: červená, čierna a žltá.
Čo je Maca?
Maca rastie v nadmorských výškach 3800 až 4400 metrov, teda na miestach s relatívne nízkymi teplotami, silnými vetrami a intenzívnym slnečným žiarením. V tejto nadmorskej výške sa teploty pohybujú priemerne od -2 do 13 °C, no môžu poklesnúť až na -10 °C. Rastline tieto podmienky vyhovujú, kvôli čomu je aj v dnešnej dobe pestovaná hlavne v oblastiach, kde sa vyskytuje aj prirodzene, teda hlavne v juhoamerických Andách.
“Maca je jednou z nutrične najbohatších potravín na svete.”
Maca ako afrodiziakum
Konzumujú sa korene veľkosti reďkovky, ktoré sú po tisíce rokov cenené domorodcami nielen ako potravina, ale predovšetkým ako potenciálna liečivá rastlina.
Peruánski domorodci nedajú na macu dopustiť a už od pradávna ju používajú nielen ako afrodiziakum ako u mužov, tak u žien, ale je vysoko cenená aj pre jej účinky na zdravie. Podľa nich, môže posilniť imunitný systém, zvýšiť energiu, zmierniť fyzickú a duševnú únavu, pomôcť znižovať problémy spojené so starnutím, či pomôcť v boji proti osteoporóze a anémii a zlepšiť plodnosť.
Celkovo môže priaznivo vplývať na fyzické a duševné zdravie, vytrvalosť, vitalitu, plodnosť, sexualitu a hormonálny stav pri menopauze. Výskumníci, ktorí skúmali vplyv macy na zdravie vo viacerých štúdiách však poznamenali, že je potrebný ďalší výskum na vyvodenie pevných záverov.
Bohatá na vitamíny a minerály
Maca obsahuje 60 – 75 % sacharidov, 10 – 14 % bielkovín, približne 8,5 % vlákniny a 2,2 % tukov. Je bohatá na minerály vápnik a draslík, pričom má nízky obsah sodíka.
Obsahuje takmer všetky esenciálne aminokyseliny a veľké množstvo minerálov: vápnik, draslík, mangán, meď, zinok, fosfor, horčík, selén a ostatné stopové prvky. Maca obsahuje aj vitamíny, konkrétne vitamíny skupiny B, vitamín A, vitamín C, vitamín D a vitamín E.
Ako užívať Macu - peruánsky ženšen?
Macu môžete nájsť v rôznych podobách, vrátane kapsúl a práškov.
Maca prášok môžete pridať do smoothies, ovsených vločiek, alebo pečiva. Má mierne orieškovú chuť podobnú karamelu, takže sa dobre dopĺňa so sladšími príchuťami.
Macu už dnes môžete nájsť v supermarketoch, v obchodoch so zdravou výživou alebo u internetových predajcov so zdravou výživou.
Koľko Maca prášku užívať?
Denná dávka prášku z koreňa macy testovaná v štúdiách sa vo všeobecnosti pohybuje od 1,5 do 3 gramov denne, ideálne po dobu 6 až 12 týždňov.
Recept na Maca Smoothie
- 2 čajové lyžičky prášku z koreňa MACA
- 2 čajové lyžičky kvalitného BIO kakaa
- 1 šálka BIO mandľového mlieka
- 1 zrelý banán
- štipka cejlonskej škorice
Všetky ingrediencie rozmixujte spolu v mixéri. Pridajte agave, javorový sirup alebo med na dosladenie a všetko spolu rozmixujte. Nazdravie !
Recept na Maca Latté
- 1 čajoveá lyžička prášku z koreňa MACA
- 1 šálka BIO mlieka (plnotučné, kokosové, mandľové a podobne)
- 1/2 lyžičky mletej škorice
- 1/2 lyžičky vanilkového extraktu
- med alebo tekutá stévia
- štipka morskej soli
V malom hrnci zmiešajte všetky ingrediencie a priveďte do varu. Počas krátkeho povarenia šľahajte, aby sa suroviny rozpustili a spolu zmiešali. Nalejte do hrnčeka, osladte podľa chuti a pridajte škoricu. Nazdravie !
EKO-BIO-NATURA odporúča
Upozornenie: Poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom o možných interakciách medzi samotnou bylinkou alebo bylinným prípravkom, ktorý by ste chceli užívať a zdravotnými problémami prípadne inými liekmi, ktoré užívate.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20691074/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548552/#Maca.OVERVIEW
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC4411442/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30717548/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21840656/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31951246/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20090350/