eko-bio-natura kokos a jeho benefity

Kokos a jeho benefity pre zdravie

Kokos je ovocie, ktoré pochádza z palmy Cocos nucifera.  Vonkajšia časť má zelenú farbu, ktorá dozrieva do hnedej farby a pod tvrdou škrupinou sa nachádza biela dužina.

Z kokosu sa využíva hlavne kokosová voda, kokosové mlieko, kokosový olej, chutná dužina, ale aj kokosové škrupiny. Pestovanie kokosových orechov je známe už viac ako 4500 rokov. Hlavným dôvodom je ich kulinárske využitie a potenciálne zdravotné prínosy. Povedzme si teda niečo o jeho benefitoch pre zdravie.

Využitie kokosu

Štúdie uvádzajú, že kokosová dužina a kokosová voda majú množstvo liečivých vlastností, ako sú antibakteriálne, antifungálne, antivírusové, antiparazitické, antidermatofytické, antioxidačné, hypoglykemické, hepatoprotektívne a tiež ako imunostimulant. Kokosová voda a kokosová dužina obsahujú mikrominerály a živiny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie človeka a preto sa toto ovocie využíva vo svete po cele tisícročia.

Dužina vo vnútri kokosu má pevnú konzistenciu a lahodnú, jemne sladkú chuť. Čerstvú kokosovú dužinu môžete vyškrabať zo škrupiny a zjesť. V obchodoch ju väčšinou nájdete čerstvú nakrájanú, alebo sušenú. Využívame ju hlavne pri varení a pečení v podobe strúhaného kokosu alebo kokosovej múky.

Kokosové mlieko sa vyrába lisovaním surovej kokosovej dužiny. Z kokosovej dužiny získavame aj blahodarný kokosový olej, ktorý sa využíva v gastronómii, kozmetike a v alternatívnej medicíne.

V neposlednom rade sa spracovávajú aj kokosové škrupiny. Využívajú sa ako moderný bytový doplnok alebo ako prírodná zero waste kokosová miska na servírovanie pokrmov. 

Obsah nutričných látok v kokose

Na rozdiel od iných druhov ovocia s vysokým obsahom sacharidov, podľa výskumu poskytujú kokosové orechy väčšinou tuk. Štúdia uvádza, že kokosové orechy obsahujú tiež bielkoviny, niekoľko dôležitých minerálov a malé množstvo vitamínov B.

Minerály v kokosovom orechu sú súčasťou mnohých funkcií vášho tela. Podľa štúdie, kokos má obzvlášť vysoký obsah mangánu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí a metabolizmus uhľohydrátov, bielkovín a cholesterolu.

Podľa ďalšej štúdie, kokos obsahuje veľké množstvo tuku vo forme triglyceridov so stredne dlhým reťazcom (MCT). Naše telo metabolizuje MCT inak ako ostatné typy tukov, absorbuje ich priamo z tenkého čreva a následne ich využíva ako rýchly zdroj energie. MCT sa využíva aj v produktoch športovej výživy pre športovcov, ktorí potrebujú rýchly zdroj energie na určitý výkon.

5 tipov ako pridať kokos do jedálnička

  • Kokos dodá pikantným jedlám príjemnú chuť – ľahko sa kombinuje s kari, dusenými rybami, ryžovými jedlami alebo dokonca krevetami.
  • Strúhaný kokos je skvelý pomocník pri pečení muffinov, koláčov a rýchlych chlebov.
  • Posypte strúhaným kokosom svoje raňajky, ako ovsené vločky prípadne vmiešajte do pudingu alebo jogurtu a kokos im dodá lahodnú tropickú chuť.
  • Bezlepková nízko sacharidová kokosová múka sa pridáva do pečenia namiesto bežnej pšeničnej múky. Pri bezlepkovej, nízko sacharidovej, alebo paleo diéte je určite vhodnou voľbou.
  • Kokosový olej možno použiť pri pečení, smažení alebo opekaní prípadne v surovej strave.

Kokosová voda ako zdroj hydratácie

Kokosová voda je slabo sladká s jemnou, orechovou príchuťou. Má tiež pomerne nízky obsah kalórií a sacharidov. Voda je najčerstvejšia, ak pochádza priamo z kokosu. Jednoducho stlačte slamku do mäkkej časti zeleného kokosu a začnite piť.

Balenú kokosovú vodu si môžete kúpiť aj vo väčšine obchodov s potravinami. Nezabudnite si však prečítať prísady, aby ste si overili, či máte 100% kokosovú vodu, niektoré však obsahujú pridaný cukor alebo aromatické prísady – tým sa pokúste vyhnúť.

EKO-BIO-NATURA odporúča

Vybrali sme pre vás produkty z kokosu v bio kvalite, pôsobiace blahodarne na vaše zdravie vďaka 100% obsahu kokosu.

100% kokosová voda 1l Goya
100% kokosová voda získaná z mladých zelených orechov. Je nízkoenergetická a skvele hydratuje.

Kokosový olej BIO 1000ml 
Tento kokosový olej sa získava rafináciou posledná frakcia, ktorá zostane po predchádzajúcom lisovaní dužiny kokosového orecha.

Kokosová múka BIO 1kg 
Zakúzlite v kuchyni a nahraďte klasickú bielu múku zdravou kokosovou, všetci členovia domácnosti sa budú len oblizovať.

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21771462/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17180807/
  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170169/nutrients
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24470093/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29974400/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *