Dodržujete bezlepkovú diétu a máte pocit, že dookola konzumujete stále to isté? My sme na tom boli podobne a tak sme pre Vás pripravili 10 netradičných bezlepkových receptov, ktoré Vás nudiť určite nebudú.
Ľudia s celiakiou by mali konzumovať jedlá bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, pretože stravovacie obmedzenia a poškodené trávenie spojené s lepkom môžu zvýšiť riziko nedostatku potrebných výživných látok.
V tomto článku nájdete týchto 10 receptov:
- Popcorn s ovocím, čokoládou a arašidmi
- Bezlepkové zrýchlené pseudopalacinky
- Bezlepkový výživný ovocný pohár
- Bezlepková mini pizza bez cesta
- Bezlepková stonožka s mozzarellou
- Plnený šalát s tuniakom
- Plnené papriky za 5 minút
- Mrazené raw tyčinky nielen pre deti
- Najlepšia karfiolová pizza bez múky
- Batáty s quinoa
1) Popcorn s ovocím, čokoládou a arašidmi
Tento recept je pre všetkých bezlepkáčov, ktorých už možno nudí dookola jesť tie isté raňajky. Na Slovensku máme radi popcorn skôr v rámci chrumkania k TV a pod. Prečo si ho ale nedoplniť ovocím a pár ďalšími surovinami a máme super raňajky bez lepku, ktoré vy a Vaše deti určite neodmietnete.
Popcorn je bezlepkový zdroj vlákniny, ktorý Vás určite nasýti a povzbudí do nového dňa. Hotový popcorn si jednoducho pripravte na raňajky podľa svojej chuti. Napríklad si k nemu môžete pridať sušené, alebo čersté ovocie bohaté na vlákninu a vitamíny, napríklad sušené brusnice, banány, čerešne, jablko.
Pridajte si k tomu orechy ako dobrý zdroj zdravých tukov a bielkovín. Na vrch môžete poliať čokoládou, alebo posypať drvenými kakaovými bôbmi a bezlepková mňamka je hotová.
Vaše deti si ju určite zamilujú.
2) Bezlepkové zrýchlené pseudopalacinky
Na toto jedlo budete potrebovať hlavnú surovinu a tou je bezlepkový Lavaš.
Lavaš jednoducho zohrejeme v rúre, alebo na panvici. Na jednu stranu natrieme tenkú vrstvu mandľového alebo arašidového masla.
Kto má rád sladké, kľudne môže použiť aj Slowtellu prípadne Pure Nuts a pod. Navrch dajte čerstvé ovocie podľa chuti nakrájané na drobné kocky a pevne zrolujte.
Dozdobte ovocím, šľahačkou, strúhanými orieškami, prípadne drvenými kakaovými bôbmi, ktoré Vám poskytnú zdravé tuky a bezlepkové pseudopalacinky sú hotové.
Pure Nuts Chrumkavý karamel + arašidy 330 g
Lahodný chrumkavý arašidový krém plný zdravých tukov, sacharidov, bielkovín.
3) Bezlepkový výživný ovocný pohár
Na prípravu tohto pokrmu určite zapojte aj deti. Recept je veľmi rýchly a jednoduchý, plný vitamínov, vlákniny a minerálov.
Striedajte vrstvy obyčajného gréckeho jogurtu s bobuľovitým alebo iným nakrájaným ovocím s bezlepkovou granolou, orechmi, alebo semiačkami podľa vlastnej chuti.
Už pol šálky (112 gramov) obyčajného gréckeho jogurtu poskytuje 10% odporúčaného denného príjmu pre vápnik, teda minerál, ktorého nedostatkom trpí viacero ľudí s celiakiou.
Grécky jogurt obsahuje živé a aktívne bakteriálne kultúry, ktoré pomáhajú lepšie spracovať laktózu. Preto môžete konzumovať tento typ jogurtov, aj keď máte miernu intoleranciu laktózy a horšie trávite mlieko a iné mliečne produkty.
4) Bezlepková mini pizza bez cesta
Bezlepkové cesto na pizzu už môžete nájsť už bežne v obchodoch. Jednoducho si však môžete urobiť vlastné cesto a domácu pizzu zo zeleniny.
Cuketu nakrájame na hrubé, okrúhle plátky a každú stranu potrieme olivovým olejom. Plátky vložíme na plech vystlaný papierom a pečieme v rúre z každej strany asi 8-10 minút na 180-200 stupňov, alebo odsledujeme, kým nezačnú hnednúť.
Ďalej na každý plátok natrieme bezlepkovú omáčku na cestoviny a navrch nastrúhame mozzarellu alebo parmezán. Grilujeme pár minút pokiaľ sa syr nerozpustí a bezlepková mini pizza je hotová.
5) Bezlepková stonožka s mozzarelou
Pripravte si Carpaccio – taliansku kombináciu paradajok, mozzarelly a bazalky trochu inak.
Tento porkm jednoducho pripravíte tak, že navlečiete na drevené špajdle cherry paradajky, čerstvé listy bazalky a kocky (guličky) mozzarelly. Stonožku môžete podávať pokvapkanú olivovým olejom a trochou bio balsamikového octu.
Deti budú prípravou tohto pokrmu nadšené a určite im bude veľmi chutiť ! 😊
6) Plnený šalát s tuniakom
Tento pokrm Vás určite zasýti, pretože je plný živín a s vysokým obsahom bielkovín. Príprava je veľmi rýchla takže ho určite oceníte aj v hektickom dni. Jednoducho zmiešajte tuniaka s bezlepkovým humusom pripadne majonézou a následne ho natrite na listy rímskeho šalátu prípadne mangoldu. Môžete podávať voľne alebo aj zrolované a dozdobiť ostatnou zeleninou.
*Pri výbere tuniaka dbajte na to, aby bola konzerva označená symbolom o udržateľnom spôsobe lovu rýb. Vyhýbajte sa konzervovaným tuniakom s prísadami obsahujúcimi lepok, ako je napríklad vývar z pšeničnej bielkoviny.
7) Plnené papriky za 5 minút
Na prípravu budeme potrebovať: menšie papriky, vajcia, grécky jogurt, zelenú cibuľku, soľ, korenie.
Pri výbere papriky sa sústreďte na tie menšie kúsky. Po umytí, papriku jednoducho rozkrojte na polovicu a očistite vnútro od jadierok. Uvarené vajíčko na tvrdo môžete popučiť vidličkou a zmiešať s gréckym jogurtom. Následne pridajte na drobno pokrájanú letnú cibuľku. Dochuťte soľou a korením.
Podľa viacerých štúdií sú vajcia sú dobrým zdrojom vitamínu B12, ktorého nedostatok má až 41% ľudí s novodiagnostikovanou celiakiou. Tento vitamín je nevyhnutný pre produkciu energie, nervové funkcie a syntézu DNA.
8) Mrazené raw tyčinky nielen pre deti
Suroviny na cca 15 tyčiniek: ½ hrnčeka mandlí, ½ šálky kešu, ½ hrnčeka javorového sirupu, ½ hrnčeka mandľového masla, trochu pravej vanilky (môže byť aj vanilkový extrakt), 2 štipky škorice, 1/1,5 hrnčeka pufovanej ryže
Postup prípravy:
- V kuchynskom robote rozmixujeme na prach kešu a mandle
- V menšom hrnci si na miernom ohni roztopíme javorový sirup a mandľové maslo. Pridáme vanilku a škoricu a premiešame, aby sa všetko spojilo.
- Vo väčšej miske, obe zmesi dokopy zmiešame (bod 1+2) a pridáme pufovanú ryžu. Premiešame, aby sa všetky suroviny spojili.
- Štvorcovú formu vymastíme kokosovým olejom, aby sa nám tyčinky neprilepili a následne tyčinkovú zmes vylejte do formy. Zmes rovnomerne stlačíme do formy namazanými rukami alebo za pomoci kúsku namasteného papiera na pečenie.
- Pripravenú formu dáme na pol hodinu do mrazničky, kvoli lepšiemu krájaniu tyčiniek.
- Po vychladení, hmotu nakrájame na jednotlivé obdĺžnikové tyčinky a zabalíme osobitne do papiera na pečenie. Všetky tyčinky uložíme do vrecka na mrazenie a uložíme do mrazničky.
- Kedykoľvek, keď vy alebo vaše deti dostanete chuť na zdravú dobrotu, jednoducho stačí vybrať kúsok tejto maškrty z mrazničky 🙂
Zamrazené tyčinky sú oveľa lepšie, ale môžete ich papať aj rozmrazené – budú sa vám len o niečo viac drobiť, ale stále budú držať pokope a nestratia na svojej lahodnej chuti.
9) Najlepšia karfiolová pizza bez múky
Suroviny, ktoré budete potrebovať na pizza základ:
- 1 menší karfiol
- 2 vajcia
- 100-150g tvrdého syra
- 20g parmezánu
- korenie /sušené bylinky ako oregano, bazalka alebo talianska zmes/
Suroviny na pizzu: podľa chuti 😊
Na aký spôsob si pizzu pripravíte už nechám na Vás, ja zvyknem dávať napríklad mozzarelu, kečup, šunku, rukolu.
Postup:
- Karfiol si nakrájame na menšie kvietky a rozmixujeme v mixéri na ryžovú konzistenciu.
- Do zmesi pridáme vajcia, syr, parmezán a koreniny.
- Zmes poriadne premiešame a vytvarujeme z nej pizze o priemere cca. 25-30 cm.
- Takto pripravené pizza korpusy pečieme na 10 minút pri 180 stupňoch do zlata na papieri na pečenie.
- Následne predpečené pizza korpusy vyberieme z rúry, potrieme kečupom do ktorého si môžete pridať trochu oregana, bazalky a cesnaku. Na jednotlivé pizze si pridáme suroviny podľa chuti. Kľudne môže byť aj každá iná pre každého člena rodiny na objednávku.😊
Balkánska pizza: paradajková omáčka, paprika, paradajka, olivy, červená cibuľa, feta syr, petržlenová vňať, bylinky
Kuracia pizza: paradajková omáčka, nakrájané grilované kuracie prsia, olivy, červená cibuľa a syr, bylinky
Syrová pizza: paradajková omáčka, 4 druhy syra (gorgonzola, mozarella, eidam, parmezán), bylinky
10) Batáty s quinoa
Nakrájané batáty, ktoré dochutíme mletou paprikou, soľou, pokvapkáme BIO panenským olivovým olejom, následne pečieme v rúre 40 minút na 180 stupňov.
Medzitým si na panvici opražíme pol šálky quinoa, ktorú zalajeme šálkou vody, zakryjeme a dusíme cca. 20 minút.
Nakrájame si cherry paradajky, papriku, čerstvý koriander, ktoré na záver pokvapkáme šťavou z limetky.
Všetko spolu zmiešame a podávame 😊
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3820055
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30650530/