V tomto článku sa dozviete ako žiť spokojnejší a šťastnejší život a uvidíte sami, že na to, aby ste to dosiahli, stačí naozaj málo. Áno, je to možné !
Doležité je zmeniť niektoré z našich návykov. Dobre všetci vieme, aké to je ťažké, keď sa snažíme zbaviť sa nejakého zlozvyku. Zapracujeme teraz spoločne na tom, ako odstrániť a obmedziť negatívne návyky a podporiť tie pozitívne.
V tomto článku sa dozviete:
9 tipov ako byť šťastný
Pripravili sme pre vás 9 tipov, ako zmeniť bežné denné návyky na pozitívne a pomôcť vám tak naštartovať sa na cestu k šťastnejšiemu zajtrajšku. Pamätajte však, že každý má trochu inú verziu pocitu šťastia a rovnako aj jeho cesta k jeho dosiahnutiu môže byť odlišná.
Preto si uvedomujte svoje pocity a pracujte s nimi. Ak niektorý z týchto návykov nezodpovedá vášmu životnému štýlu a nevyhovuje Vám, jednoducho vyskúšajte ostatné z 9 tipov ako byť šťastný.
1. Usmievajte sa
Usmievajte sa ! Keď je človek vnútorne šťastný, úsmev spôsobuje, že mozog začne uvoľňovať dopamín, ktorý nás robí šťastnejšími.
Nemusíte neustále chodiť s falošným úsmevom na tvári, ale keď sa nabudúce budete cítiť sklamane alebo smutne, usmejte sa a uvidíte, čo sa stane. Alebo skúste každé ráno začať s úsmevom na seba do zrkadla a uvidíte, aké pozitívne zmeny vám takáto malá zmena prinesie do života !
2. Pravidelne cvičte
Na cvičenie a relaxáciu v pohodlí domova budete potrebovať:
Cvičenie nepôsobí priaznivo len pre naše fyzické telo a kondíciu, ale pomáha nám znižovať stres, pocity úzkosti a príznaky depresie. Dlhodobé pravidelné cvičenie zároveň pomáha zvýšovať sebavedomie, zvýšiť množstvo energie a dodať pocity šťastia.
Určite ste to už zažili tesne po tréningu, keď ste sa spokojne a s úsmevom na tvári vracali domov s pocitom šťastia.
Nemusíte pritom podávať olympijské výkony a preťažovať sa, naozaj stačí aj málo, každá fyzická aktivita sa počíta a určite sa budete cítiť lepšie.
Vyskúšajte tieto úvodné cvičenia:
• Každé ráno začnite krátkym cvičením na zahriatie, jemným strečingom prípadne jogou na rozhýbanie tela.
• Každý večer po večeri choďte na krátku prechádzku aspoň okolo vášho bydliska, prípadne do blízkeho parku.
• Prihláste sa na kurz jogy, alebo pravidelne začnite cvičiť dychové cvičenia, ktoré dopomôžu k celkovej relaxácii.
Popremýšľajte, aké voľnočasové aktivity vás bavili v minulosti, ktoré už nepraktizujete. Prípadne sa zamyslite nad tým, čomu ste sa chceli už dávnejšie venovať, no nemali ste na to odvahu alebo čas.
3. Doprajte si dostatok spánku
Všeobecne sa odporúča spať minimálne 7 hodín, aby organizmus zregeneroval a načerpal sily na ďalší deň. Zamyslite sa, či máte dostatok času na spánok a oddych a v prípade, že sa cez deň cítite bez energie a vyčerpaní, určite si doprajte viac spánku a oddychu.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu nastaviť si lepší spánkový harmonogram:
- Priebežne si kontrolujte, koľko hodín spíte každú noc a ako oddýchnutí sa po prebudení cítite. Skúste použiť aplikáciu na sledovanie spánku, ktorá Vám môže pomôcť lepšie nastaviť váš čas na oddych a spánok.
- Snažte sa ísť do postele a vstávať v rovnaký čas každý deň.
- Hodinu pred spaním si navoďte pokojnú atmosféru a chvíľu len pre seba. Majte sa radi, dajte si prijemný kúpeľ, vypočujte si relaxačnú hudbu, prečítajte dobrú knihu a navoďte si príjemnú relaxačnú atmosféru.
- Vyhnite sa jedeniu a pitiu krátko pred spaním, aby ste organizmus nezaťažili trávením.
- Dbajte na to, aby ste v spálni mali prijemnú chladnú teplotu, bez rušivých svetiel a zvukov.
4. Jedzte s ohľadom na náladu
Možno ste už počuli, že strava a výber potravín, ktoré denne konzumujete, môžu mať vplyv na vaše celkové fyzické aj psychické zdravie a teda ako byť v živote šťastný. Niektoré potraviny môžu tiež ovplyvniť stav vašej mysle, či ovplyniť to, koľko máte energie na bežné denné aktivity alebo športové výkony.
- Sacharidy uvoľňujú serotonín, teda hormón, ktorý nám zabezpečuje prijemný pocit radosti. Jednoducho obmedzte jednoduché sacharidy (potraviny s vysokým obsahom cukru a škrobu – potraviny s vysokým glykemickým indexom) na minimum. Radšej siahnite po komplexných sacharidoch, ktoré obsahuje napr. zelenina, fazuľa a celozrnné potraviny. Pomôžu vám vyhnúť sa hypoglykémii a zároveň navýšiť serotonín.
- Potraviny bohaté na bielkoviny uvoľňujú dopamín, ktorý je spájaný so systémom príjemných vnemov a s motiváciou k rôznym aktivitám. Odporúčame zaradiť do stravy chudé mäso, hydinu, strukoviny a mliečne výrobky, ktoré majú vysoký obsah bielkovín.
- Spracované alebo vyprážané jedlá môžu zapríčiniť po skonzumovaní pocit prejedenia a sýtosti a tým nemáte chuť na ďalšie jedlo. Obsah živín je ale na minimálnej úrovni a pre telo sú tieto živiny nedostatočné aj keď sa cítite sýty. Po ich skonzumovaní môžu prijsť pocity únavy, nafukovanie, či malátnosť a preto odporúčame vyhýbať sa takýmto potravinám.
5. Buďte vdační za to, čo máte
Prejavovanie a uvedomovanie si vďačnosti môže mať významný vplyv na pocity šťastia. Stačí, keď pri nejakej každodennej činnosti, ako napríklad umývanie zubov, pri zaspávaní alebo rannom zobúdzaní si vytvoríte návyk a poďakujete za niečo, za čo ste v živote vďačný.
Skúste sa počas dňa zamyslieť a uvedomiť si nejakú pozitívnu vec, čo vás robí šťastným. Môže to byť myšlienka na to, že vás niekto má rád, prípadne na nejaké miesto, či aktivitu, ktorú radi vykonávate – fantázii sa medze nekladú.
6. Komplimenty a pochvala
Viaceré štúdie a odborníci radia, že prejavovanie láskavosti môže byť prínosné pre vašu celkovú pohodu. Nebojte sa byť láskaví na ľudí okolo vás, pochváliť svojich blízkych, či dať im kompliment. Kompliment, alebo pochvala od blízkej osoby vie spríjemniť deň a zároveň potešiť aj vás.
7. Zhlboka dýchajte
V prípade, že vás náhle prepadne úzkosť a stres, začne vám búšiť srdce, začnite jednoducho zhlboka dýchať. Viaceré štúdie zistili, že pomalé dýchanie a hlboké dychové cvičenia napomáhajú znižovať stres a úzkosť.
Postup, čo robiť, keď cítite stres a napätie:
1. Zatvorte oči a predstavte si nejakú peknú alebo úsmevnú spomienku, kde ste sa cítili príjemne a šťastný.
2. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite nosom.
3. Pomaly vydýchnite ústami ideálne cez pery, aby ste spomalili výdych.
4. Opakujte tento postup niekoľkokrát, kým nezačnete cítiť úľavu a upokojenie.
8. Denník pocitov a myšlienok
Viesť si denník alebo jednoduchý zápisník je dobrý spôsob, ako si usporiadať myšlienky a zistiť, ako ste sa počas dňa cítili.
Je to veľmi jednoduché, stačí si pred spaním zapísať niekoľko myšlienok, čo ste počas dňa zažili a ako ste sa pri tom cítili, prípadne čo vám aktuálne ide hlavou a vždy sa k nim viete vrátiť, zanalyzovať ich a pracovať na sebe a svojom myslení.
9. Neporovnávajte sa s ostatnými
Skúste odpozorovať samých seba a svoje myšlienky, či sa zvyknete porovnávať s ostatnými – s priateľmi, rodinou, kolegami, partnerom. Je veľmi jednoduché vpadnúť do takejto situácie. Porovnávanie sa s ostatnými môže spôsobiť vašu celkovú nespokojnosť a nižšie sebavedomie. Pre svoj vnútorný pokoj a šťastie by ste sa určite mali zamyslieť, zmeniť svoj spôsob myslenia a pochopiť, že porovnávanie sa vám prináša iba negatívne pocity.
Zároveň odporúčame zaradiť do vášho bežného života pozitívne aktivity, vďaka ktorým sa naučíte myslieť pozitívne a tým byť šťastnejší, napr. strávajte sa s priateľmi, vypnite si telefón a dajte si pauzu od sociálnych sietí, pripravte si plán na nasledujúci týždeň, choďte do prírody, meditujte, nájdite si hodinku starostlivosti o seba a svoje telo, naplánujte si výlet (tipy na výlety nájdete tu), pýtajte sa samých seba, či ste šťastní a čo vás robí šťastnými.
EKO-BIO-NATURA odporúča
Upozornenie: Poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom o možných interakciách medzi samotnou bylinkou alebo bylinným prípravkom, ktorý by ste chceli užívať a zdravotnými problémami prípadne inými liekmi, ktoré užívate.