Kompostovanie II. – Kalifornské dážďovky

V predchádzajúcom článku “Hurá do kompostovania ! Ako začať kompostovať aj doma?” ste sa dozvedeli všetky užitočné informácie o tom, čo je vermikompostér, ako funguje a ako môžete jednoducho a rýchlo začať kompostovať aj v domácich podmienkach, či už bývate v byte alebo v dome.

V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť všetko, čo potrebujete vedieť o kalifornských dážďovkách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vermikompostéru.

Kde sa dajú zohnať kalifornské dážďovky?

Nemusíte ich hľadať po daždi po chodníkoch. Tieto dážďovky sa dajú bežne zakúpiť, alebo Vám ich podaruje iný kompostový nadšenec.

Dážďovky sa pri ideálnych podmienkach rozmnožujú veľmi rýchlo. Za 2-4 mesiace sa môže ich počet aj zdvojnásobiť, takže o dážďovky núdza nebude 🙂

Na úvodné zaobstaranie dážďoviek  vám možno pomôže skupina na facebooku “Červíčia komunita na Slovensku” alebo tzv. dážďovková mapa, ktorú nájdete na tomto linku.

Kalifornské dážďovky zvyčajne bývajú aj ako súčasť balenia vermikompostéru. Je to najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť.  Vermikompostéry nájdete v  špecializovaných obchodoch.

Podstieľka pre kalifornské dážďovky

Novým obyvateľom vermikopostéru je potrebné vytvoriť prostredie, v ktorom sa im bude dobre spolunažívať.

K tomu nám slúži takzvaná podstieľka, ktorá spolu s kompostovaným odpadom vytvára ideálne podmienky pre život dážďoviek.  Podstielka by mala mať približne 2-4 cm a na jej výrobu môžete použiť napríklad:

  • natrhané papierové obaly z vajíčok
  • navlhčené noviny alebo kartón
  • drevené hobliny alebo piliny
  • seno a slama
  • staré lístie 

Ako často kŕmiť dážďovky?

Vaši červíčí kamaráti majú radi pravidelnosť a kŕmenie 1-2 krát do týždňa.

Množstvo odpadu na kŕmenie záleží od množstva dážďoviek, ktoré máte.  Kalifornské dážďovky zvyčajne spracujú odpad do výšky svojej váhy.

Ako oddeliť dážďovky od kompostu?

Akonáhle sa nám zaplní prvé poschodie vermikompostéru, môžeme presťahovať ich obyvateľov do nových priestorov a kompost odobrať a použiť.

Stačí, keď do nového poschodia budeme pridávať čerstvý odpad a dážďovky nám doň prelezú samé. Ak by sa tak nestalo a dážďovkám sa stále páči v ich pôvodnom domove, vtedy postačí, ak budete čerstvý odpad dávať iba na jednu stranu v pôvodnom poschodí. Dážďovky pôjdu za čerstvou potravovou na jednu časť a druhú s kompostom môžete odobrať.

Tešíme sa, že kompostovanie sa stáva čoraz viac populárnym. Je úplne jedno či kompostujete  v byte alebo v rodinnom dome. Robíte tým veľa pre prírodu a ona sa Vám za to určite odvďačí.

Veríme, že týmto jednoduchým návodom sme Vás naviedli, aby ste začali s kompostovaním aj vy. Budeme radi ak nám napíšete do komentárov Vaše skúsenosti a zážitky s kompostovaním. Niečo nové sa naučíme, navzájom si poradíme a tiež sa budeme motivovať a túto myšlienku šíriť ďalej 🙂

Takže doskompostovania priatelia!

Urbalive vermikompostér
134,99 €

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *