Tradičné plnené šišky sú delikatesa známa najmä z obdobia fašiangov. Fašiangy sú obdobie od Troch kráľov až po Popolcovú stredu, po ktorej nasleduje 40 dňový pôst. Počas tohto obdobia sa takmer v každej domácnosti kedysi pripravovali takéto úžasné šišky. My však pripravujeme tieto chutné mäkké šišky po celý rok. V bezlepkovej verzii chutia takmer na nerozoznanie od tých klasických, ktoré si pamätáme z detstva.
Máme pre vás 2 verzie - jednu zdravšiu a to šišky pečené v rúre a jednu menej zdravšiu a to šišky vysmážané v oleji. Oboje varianty sú výborné a stoja za vyskúšanie ! Dáme vám tipy aj na viaceré druhy plnenia týchto vláčnych šišek a vy si ich môžete pripraviť presne tak ako máte najradšej !
Najprv si pripravíme kvások - v miske zmiešame trochu vlažného mlieka (cca. 100ml z množstva v recepte) s droždím a pridáme lyžičku cukru. Zakryjeme utierkou, odložíme na suché a teplé miesto a necháme aktivovať droždie cca. 10-15 minút.
[sc name="reklama-v-receptoch"][/sc]
Medzitým si pripravíme do väčšej misy bezlepkovú múku, ktorú zmiešame s práškovým cukrom, ktorý sme si vopred preosiali, aby v ňom neboli hrudky. Zároveň vmiešame štipku soli a pridáme hotový kvások. K tejto zmesi pridáme rozpustené maslo, mlieko a žĺtka a vymiesime mäkké a poddajné cesto. Odporúčame použiť mixér s hnetacím hákom. Cesto následne necháme zakryté vykysnúť na teplom mieste zhruba 45-60 minút, až kým nezdvojnásobí svoj objem.
Keď máme cesto vykysnuté, zľahka ho premiesime a položíme na dosku podsypanú múkou. Cesto jemne vyvaľkáme do oválneho tvaru na hrúbku cca. 1,5 cm.
Následne vykrajujeme kolieska. Na kolieska dáme kôpku džemu alebo orieškovej nátierky a prikryjeme druhým vykrojeným koliesko. Dajte si pozor, aby ste zakrývali džem vrchnou /nepomúčenou/ stranou kolieska tak, aby sa vám obe časti dobre spojili. Následne rukou miernym tlakom spojíme po obvode obe časti cesta dokopy.
Tip: Šišky môžete plniť ktorýmkoľvek z nasledovných 3 spôsobov:
1. spôsob - vyššie popísaný, teda na vykrojené koliesko dáme za lyžičku džemu alebo orieškovej nátierky, zakryjeme druhým kolieskom a následne spojíme po obvode
2. spôsob - plníme už upečené alebo vysmažené šišky tak, že si urobíme dierku na boku každej šišky a cukrárskou špičkou naplníme zvolenou plnkou
3. spôsob - príprava klasických šišiek, teda do každého kolieska urobíme prstom malú jamku, vysmažíme ich a až potom do jamky zvrchu nanášame zvolenú plnku, teda buď džem, krém, orieškovú nátierku alebo šľahačku
Šišky môžeme pripraviť 2 spôsobmi a to buď vypražením v horúcom oleji, prípadne v horkovzdušnej fritéze alebo pečením v rúre. My sme si zvolili posledný spôsob prípravy a teda sme si pripravené šišky položili na plech vystlaný papierom na pečenie a nechali ešte 10-15 minút zakryté utierkou podkysnúť.
Šišky dáme piecť do rozohriatej rúry na cca. 15-20 minút pri teplote 180 stupňov v závislosti od typu rúry. Po upečení ich môžeme potrieť trochou masla a na záver ich posypeme práškovým cukrom a môžeme degustovať.
Dobrú chuť !