prirodna_liecba_artrozy_ekobionatura

Prírodná liečba artrózy a bolesti kĺbov

Mnohých z nás trápia bolesti kĺbov či už v kolenách, ramenách, lakťoch alebo rukách. Zvyčajne je to spôsobené zlou životosprávou a výživou, genetikou, predchádzajúcim poranením, nesprávnou záťažou, alebo chorobou.

Medzi najbežnejšie choroby kĺbov patrí artritída a artróza. Pri bolestiach kĺbov sa väčšina z nás snaží iba zmierniť bolesť liekmi proti bolesti. Tým ale bolesť iba potláčate a choroba sa rozvíja ďalej. Existuje nespočetné množstvo doplnkov, ktoré tvrdia že liečia bolesti kĺbov, ktoré z nich ale skutočne fungujú?

Čo je to artróza?

Artróza je najbežnejším chronickým ochorením kĺbov. Toto ochorenie vzniká opotrebovaním chrupaviek, ktoré sa nachádzajú medzi dvomi kosťami. Táto chrupavka, ktorá plní ochrannú funkciu pri záťaži sa postupne rozpadá, čo spôsobuje, že sa kosti navzájom trú a dotýkajú. To spôsobuje bolesť a stuhnutie.

Artritída najčastejšie postihuje starších ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj kedykoľvek v dospelosti.


Artróza najviac postihuje:

 • kolená,
 • ruky,
 • končeky prstov,
 • chrbtica, zvyčajne pri krku alebo krížoch
 • boky.


Medzi najčastejšie 
príznaky artrózy patria:

 • bolesť,
 • zápal,
 • citlivosť,
 • tuhosť.

Vyšetrenie a odhalenie artrózy

Toto ochorenie sa rozvíja veľmi pomaly a je ťažké ho zavčasu odhaliť. Väčšina pacientov navštívi lekára až, keď začne pociťovať bolesti.

Artritída je často objavovaná pri vyšetrení iného problému napríklad úrazu. K vyšetreniu a odhaleniu artritídy patrí röntgen prípadne magnetická rezonancia. Vybrali sme pre Vás niekoľko tipov a prípravkov, ktoré podľa dostupných výskumov a štúdií môžu napomôcť pri liečbe ochorenia kĺbov.

Liečba artrózy a úľava od bolesti

Ako prvé by ste sa mali zamyslieť nad zmenou životného štýlu. Následná liečba by mala byť protizápalová a zameraná na ochranu chrupavky, dostatočný pohyb a cvičenie doplnený správnym pomerom kvalitného spánku a relaxácie

Dostatočný pohyb a cvičenie

Nadváha môže spôsobovať neprimeranú záťaž na kĺby a tento stav zhoršovať. Zhodenie nejakého kilečka Vám určite pomôže pri znížení tlaku na kĺby a bolesti. Určite zaraďte do svojho dňa primeraný pohyb navyše, prípadne cvičenie pokiaľ Vám to nerobí ťažkosti a necítite pri tom bolesť.

Doporučujeme precvičovať jemný strečing, ktorým môžete postupne zväčšiť rozsah pohybu a zlepšiť pohyblivosť a uľaviť od stuhnutosti bedier, chrbta či kolien. Tieto cviky, ako aj športové aktivity je vhodné konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo odborníkom.

Vhodné typy športu pri artróze sú:

 • chôdza,
 • bicyklovanie,
 • plávanie,
 • joga,
 • Tai Chi.

Spánok

Dostatočný spánok oddych je liekom na viacero chorôb a môže pomôcť znížiť príznaky ochorenia aj v tomto prípade. Celkové uvoľnenie a relax môžu znižovať opuch a zápal.

Tu je prehľad 6 typov doplnkov výživy pri liečbe artrózy a čo o nich hovorí súčasný výskum.

6 účinných prípravkov proti bolesti kĺbov a artróze bez predpisu podložených vedeckými štúdiami

Väčšina pacientov vyhľadáva na zmiernenie príznakov artrózy doplnky výživy a využitie alternatívnej medicíny v liečbe artrózy vzhľadom na vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré sa bežne pri tomto ochorení predpisujú.

Tieto lieky sú síce účinné, ale sú spojené so závažnými gastrointestinálnymi vedľajšími účinkami. Výskumy dokázali, že pri užívaní NSAID je až 5,5-krát vyššia pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov vyžadujúcich hospitalizáciu, ako u ľudí ktorí tento typ liekov neužívajú. 

Viacerí pacienti, ktorým záleží na celkovom zdraví preto siahnu pri dlhodobej liečbe artrózy skôr po voľne dostupných prírodných doplnkoch výživy bez nebezpečných vedľajších účinkoch.

1) Kurkuma

EDENPHARMA Kurkuma extrakt plus 60 kapsúl
13,99 €
 s DPH

 

Kurkuma je známa svojimi protizápalovými účinkami. Obsahuje veľké množstvo kurkumínu, ktorému sa pripisujú tlmiace účinky pri bolesti kĺbov.

Jedna štúdia testovala podanie kurkumy u pacientov s artrózou a zistila, že pri užívaní kurkumy sa zlepšujú príznaky bolesti postihnutých kĺbov lepšie, ako podávané placebo a účinnosť je porovnateľná s bežne dostupnými liekmi od bolesti. 

2) Rybí olej

Už od malička sa podáva deťom rybí olej kvôli zdravému vývoju kostí. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín a ďalších prospešných látok a vitamínov priaznivo vplývajú aj pri artróze. Zmierňuje bolesti a má protizápalový účinok.

Jeden z publikovaných klinických výskumov poukazuje na to, že rybí olej skutočne môže pomôcť pri nepríjemných bolestiach, ktoré sa vyskytujú pri tomto ochorení.

RYBÍ TUK 100% 250ML MÖLLERS
13,99 €
 s DPH

3) Glukosamín

Glukosamín je jedným z najviac skúmaných doplnkov pri bolesti kĺbov a artróze. Prirodzene sa  nachádza v chrupavkách, ktorých úlohov je zabránenie vzájomného trenia kostí. Jeho užívanie v podobe doplnkov výživy môže spomaliť alebo zastaviť stratu kĺbovej chrupavky, pri ktorej pri artróze dochádza. Zároveň zmierňuje bolesť a pôsobí protizápalovo.

Dôležitá je dĺžka pravidelného užívania tohto prípravku, pretože účinok sa zvyčajne prejaví až po niekoľkých mesiacoch. Po vysadení účinok ešte trvá niekoľko týždňov, takže je možné medzi jednotlivými liečbami spraviť pauzu a užívať znovu niekoľko mesiacov. Dávkovanie, ako aj dĺžku liečby si pozorne prečítajte v príbalovom letáku daného produktu a konzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Vedecká štúdia zistila, že glukozamín sulfát môže skutočne zlepšovať príznaky artrózy. 

ALAVIS Maxima triple blend extra silný 700 g
42,49 €
 s DPH

4) Chondroitín

Chondroitín takisto patrí medzi základné stavebné jednotky chrupavky. Niektoré štúdie zistili, že chondroitín môže pri dlhodobom užívaní znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov u ľudí s artrózou.

Často sa môžete stretnúť pri liečbe v kombinovaní GlukosamínuChondroitínu. Nie je však potvrdené, že kombinované užívanie týchto dvoch prípravkov je efektívnejšie ako samostatné užívanie jedného z nich. Dávkovanie ako aj dĺžku liečby si pozorne prečítajte v príbalovom letáku daného produktu a konzultujte s ošetrujúcim lekárom.

JAMIESON Glukozamín kurkuma komplex 60 kapsúl
11,99 €
 s DPH

TEREZIA Kĺby fit 60 kapsúl
11,49 €
 s DPH

ALAVIS Triple blend extra silný 700 g
42,19 €
 s DPH

5) Boswellia

Boswellia (Kadidlovník pílovitý) je rastlina pochádzajúca z tropických oblastí Afriky a Ázie. Boswellia je známa pre svoje voňavé živice a je využívaná ako kadidlo pri náboženských obradoch prevažne v Indii. Pre svoje prospešné účinky pri chronických zápalových ochoreniach je využívaná prevažne v Ajurvédskej medicíne.

Klinické štúdie preukázali, že extrakty z boswellie zlepšujú príznaky bolesti viac ako placebo u ľudí s osteoartrózou a pôsobia protizápalovo. 

Jedna vedecká štúdia na základe výsledkov jej skúmania zistila, že Boswellia a jej extrakt môže byť účinnou a bezpečnou formou liečby pre pacientov s artrózou, pričom odporúčaná doba liečby Boswelliou a jej extraktom by mala byť minimálne 4 týždne.

VITAR Kolagén forte + extrakt z Boswellia serrata EKO 60 cps
9,49 €
 s DPH

6) Metylsulfonylmetán

Metylsulfonylmetán  (MSM) je organická zlúčenina síry využívaná ako doplnok výživy pri ochoreniach a bolesti kĺbov. 

Štúdia, ktorá skúmala protizápalovú účinnosť a ochranu kĺbov pri užívaní MSM zistila, že užívanie tohto prípravku prináša veľmi dobré výsledky pri liečbe artrózy. MSM je možné kúpiť v obchodoch so zdravou výživou a na internete v podobe krémov a kapsúl.

Medzi ďalšie alternatívne možnosti liečby patria:

 • použitie horúcich alebo studených obkladov, 
 • akupunktúra,
 • masážna terapia,
 • fyzická terapia,
 • soľný kúpeľ v epsomskej soli.

KOMPAVA MSM 500 mg 120 kapsúl
15,99 €
 s DPH

Upozornenie: Konzultujte výber doplnku výživy a prírodnej liečby so svojím lekárom alebo lekárnikom, kvôli možným interakciám s inými liekmie, ktoré užívate a celkovým posúdením vhodnosti liečby k Vášmu zdravotnému stavu.

 • https://www.healthline.com/health/osteoarthritis#_noHeaderPrefixedContent
 • https://www.healthline.com/nutrition/glucosamine-chondroitin-benefits-and-side-effects
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1063458408000666
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5003001/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295086/
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Glukosamin
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17265490/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25629804/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22457547/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3141601/
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Methylsulfonylmethan
 • https://www.healthline.com/health/osteoarthritis#hip-oa

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *