Pripravte si KIMCHI – tradičnú fermentovanú kórejskú špecialitu

Domáce fermentovanie, ako aj fermentované potraviny sa opäť stávajú čoraz viac populárnym aj na Slovensku.

Konzumáciou obľúbeného Kimchi a iných fermentovaných potravín si podľa výskumov môžete zlepšiť zdravie čriev a tým aj celkové zdravie a imunitu. 

Výhody fermentovaných potravín

Fermentovaná zelenina, podobne ako kefír obsahuje nespočetné množstvo užitočných probiotických baktérií  mliečneho kvasenia, ktoré sú prospešné  pre zdravé trávenie a správnu funkciu čriev. Podľa výsledkov viacerých publikovaných štúdií, sú zároveň spojené s prevenciou rôznych chorôb, ako napr. niektorých druhov rakoviny, prechladnutia, zápchy, srdcovocievnych ochorení, ako aj depresie, či úzkosti.

Fermentovanú zeleninu môžeme vďaka vysokému obsahu baktérií mliečneho kvasenia považovať za probiotickú vegánsku potravinu, čo je veľkým benefitom pre ľudí s alergiou na laktózu. Na celom procese fermentácie sa podieľa veľké množstvo zdravých baktérií. Nasolením a následnou fermentáciou sú hnilobné procesy zeleniny potlačené. Nemusíte sa obávať, že by sa vám takto nakladaná zeleninka pokazila.

Kimchi je dôležitým zdrojom vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších živín. Okrem toho, že Kimchi podporuje trávenie, môže jeho konzumáciou veľmi napomôcť pri znižovaní cholesterolu a iných rizikových faktorov pri ochoreniach srdca.

Vo vedeckej štúdii vedci zaznamenali, že mladí účastníci štúdie, ktorí jedli kimchi, mali v krvi namerané nižšie množstvo cholesterolu. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže mať nepriaznivý vplyv na srdcové choroby. Taktiež probiotiká obsiahnuté v Kimchi majú viacero zdravotných výhod, avšak na preukázanie ich účinkov sú potrebné ďalšie výskumy.

Čo to je kimchi?

V našich končinách je okrem tradičnej kvasenej kapusty čoraz väčší záujem o kimchi. 

Kimčchi je tradičné kórejské národné jedlo pripravené z fermentovanej sezónnej zeleniny. Kórejci toto jedlo denne konzumujú väčšinou s ryžou už viac ako 2000 rokov a v súčasnosti existuje viac ako 100 receptov tohto zdravého pokrmu.

Hlavnou súčasťou prípravy kimčchičínska kapusta, biele reďkovky, mrkva, uhorky, šalotka korenie a soľ. Na zvýraznenie chuti sa do kimchi pridáva veľa iných prísad s cieľom vylepšiť chuť a výživovú hodnotu.  Na koreniacu zmes sa zvyčajne používajú čili papričky, cibuľa, cesnak, zázvor a rybacia omáčka.

Takto pripravená nakladaná zelenina sa naloží na niekoľko týždňov až mesiacov a nechá kvasiť. V minulosti sa kimchi nakladalo do tradičných keramických nádob zakopaných v zemi. Dnes na domácu prípravu kimchi môžete použiť špeciálne nádoby na fermentovanie.

Odporúčame použiť originálne nádoby určené na fermentovanie.

Ako fermentovať zeleninu?

Možno domáce fermentovanie znie zložito, ale pri tom  je fermentovanie zeleniny velmi jednoduchý, rýchly, cenovo dostupný a  mimoriadne zdravý spôsob prípravy potravín.

Zároveň môžete byť kreatívny a použiť rôzne druhy zeleniny podľa vlastnej chuti. Medzi tie základné a najvhodnejšie druhy zeleniny na fermentovanie sa používa kapusta, červená repa, mrkva, uhorky, karfiol a reďkovka.

Overený recept na tradičné kórejské Kimchi

Pripravili sme pre vás veľmi jednoduchý recept na tradičné kórejské Kimchi 4-5 porcií.

Ingrediencie:

1 kg čínskej alebo pekinskej kapusty
3 mrkvy
2 šalotky
1 biela reďkovka
1 lyžička nastrúhaného zázvoru
1 strúčik pretlačeného cesnaku
1-2 lyžice Chilli alebo červenej papriky
3 lyžice rybacej omáčky
morská soľ na nasolenie zeleniny v pomere 20g soli na 1kg zeleniny
lyžica medu
sezam na posypanie

Postup: Nahrubo nastrúhanú a nakrájanú zeleninu poriadne nasoľte, premiešajte a nechajte odležať minimálne 6 hodín, alebo cez noc. Je potrebné zeleninovú zmes priebežne premiešavať, najlepšie každých 30min.

Trik: Ak sa vám nechce neustále masu premiešavať a dlho čakať, pripravte si slaný nálev z litra vody a 4-6 lyžíc soli. Zmes ponorte do nálevu a zvrchu zaťažte, bude tak hotová už do dvoch hodín. Nasolenú zeleninu párkrát premyte vodou podľa chuti a sceďte. Nezabudnite, že aj koreniaca zmes bude slaná takže na to pri premývaní myslite.   

Zatiaľ si pripravíme koreniacu zmes. Nakrájajte nadrobno šalotku, pridajte rozomletý cesnak, strúhaný zázvor, rybaciu omáčku, soľ, chilli a med. Nastrúhanú zeleninu pomiešajte s koreniacou zmesou. Postupne začnite plniť nádobu až po zúženú časť nádoby a priebežne stláčajte, aby zelenina pustila ešte viac šťavy. Obsah pohára je potrebné zvrchu zatlačiť aby bolo kimchi úplne pod nálevom.

Nádobu následne uzavrieme vrchnákom, ale nie úplne, aby mohol unikať CO2. Necháme pri izbovej teplote (minimálne 18 stupňov) fermentovať 2-7 dní podľa chuti.

Počas fermentovania kimchi ochutnávajte a akonáhle Vám bude chuť vyhovovať, dajte do chladničky a tým proces fermentácie výrazne spomalíte.

Takto pripravené Kimchi vám v chladničke vydrží aj niekoľko týždňov, aj keď tomu neverím, pretože je to vynikajúci a veľmi zdravý pokrm takže sa spotrebuje veľmi rýchlo. Kimchi môžete papať samostatne posypané sezamom, s ryžou, zeleninou, prípadne môžete použiť ako základ na prípravu ázijskej polievky. 

Dobru chuť a dosfermentovania priatelia ! 🙂

Máme pre vás aj videonávod na prípravu tradičného kórejského Kimchi:

EKO-BIO-NATURA odporúča

Síla prírodnej fermentácie
13,99€ s DPH

Sprievodca svetom FERMENTÁCIE
24,51€ s DPH

Domáce fermentovanie - ako na to?

V ďalšom článku vám prinášame tipy a návod na domáce fermentovanie, rady pre začiatočníkov a predstavíme vám výhody domácej výroby fermentovaných potravín a ich vplyv na zdravie.

  • https://sk.wikipedia.org/wiki/Kim%C4%8Dchi
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12053032/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30374967/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25574459/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16844267/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19628371/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24330093/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25448230/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23444963/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23444963/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24456350/
  • https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/jmf.2017.3946
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8011144/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23444963/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *