Kedy a ako začať prikrmovať bábätká?

Aj vám sa zdá, že váš drobec rastie ako z vody? Prvé zúbky, lezenie, sedenie a so všetkými týmito pokrokmi, prichádza aj záujem o tuhú stravu. Neviete, či už je ten správny čas na prvý príkrm a ako vlastne začať?

Najprv sa však poraďte s vašim pediatrom, aby ste mohli začať s prikrmovaním. V niektorých prípadoch môžete začať s príkrmami už po 4 mesiacoch, pokiaľ u dieťaťa dôjde k určitým vývojovým štádiám. Najdôležitejšie je, aby dieťa dokázalo už sedieť vzpriamene a držať hlavičku. Je tiež nesmierne dôležité, aby prejavovalo záujem o tuhú stravu.

Akonáhle ste dostali povolenie od detského lekára svojho dieťaťa, môžete sa pustiť do prípravy prvých príkrmov pre vaše dieťatko!

Kedy začať s prvými príkrmami?

Ako už bolo spomenuté, všeobecne sa odporúča počkať do 6. mesiaca dieťaťa, kým začnete s prikrmovaním. Aj výsledky vedeckej štúdie dokázali,  že mamičky by mali počkať do ukončeného 6. mesiaca svojho bábätka, ktorý vyšiel v tejto štúdii ako najlepší čas na zavedenie prvých príkrmov. 

Veľa pediatrov však stále tvrdí, že je úplne v poriadku začať napríklad s ryžovými cereáliami už po 4. ukončenom mesiaci.

Niektoré vedecké štúdie tiež naznačujú, že čím bližšie k 4 mesiacom vášho bábätka začnete prikrmovať, tým väčšia pravdepodobnosť je, že vo vyššom veku dieťaťa predídete jeho prieberčivosti v jedle. Podľa štúdií, deti, ktoré začali konzumovať tuhú stravu vo veku do 6 mesiacov, mali znížené riziko alergií a astmy.

Dbajte však na odporúčanie vášho pediatra, keďže je najdôležitejšie, aby dieťa bolo pripravené prijímať pevnú stravu a prešlo určitými vývojovými fázami.

Odporúča sa všímať si nasledovné:

  • Ako dobre sa dokáže samé posadiť?
  • Ako drží hlavičku?
  • Prejavuje pri sedení za stolom záujem o jedlo?
  • Ako sedí, keď je na stoličke – môže sedieť vzpriamene bez toho, aby bolo pridržané?

HIPP Príkrm BIO 100% jablká s broskyňami 4x100g
3,99 € s DPH

NÁŠ TIP

Tieto črty sa zameriavajú skôr na širší kontext vývoja dieťaťa, ako iba na jeho vek a môžu vám pomôcť pri rozhodovaní, kedy začať. Odporúčame však, pred začatím sa poradiť s vašim pediatrom.

Ako začať s prikrmovaním?

Dostali ste odporučenie od vášho pediatra, že môžete začať s prvými príkrmami? A čo teraz? V prvom rade je potrebné pripraviť vhodné prostredie pre kŕmenie vášho dieťatka.

Najviac budete potrebovať:

Pri prvých príkrmoch nemusíte hneď prechádzať na režim troch jedál denne. Namiesto toho odporúčame začať s prikrmovaním ráno, pričom budete mat dostatok času na prípravu a skúšanie nových chutí u vášho dieťatka.

KINDERKRAFT – Stolička jedálenská 2v1 Tixi Grey
90,80 € s DPH

Akými potravinami začať prikrmovať?

eko-bio-natura 10 receptov na detsku vyzivu

U väčšiny detí nezáleží na tom, s ktorými potravinami začnete, pokiaľ ide o kvalitné detské výživy bez pridania soli alebo cukru, alebo najlepšie doma urobené príkrmy z kvalitných surovín v bio kvalite.

Môžete začať s jednozrnnými detskými cereáliami alebo s ovocím, či zeleninou, buď ako domáce pyré alebo hotové detské výživy.

Bábätká sa rodia s preferenciou sladkých jedál, ale to neznamená, že sa musíte vyhnúť zelenine alebo na začiatok použiť iba ovocie. Môžete skúšať a experimentovať ! Medzi najobľúbenejšie patria banán, avokádo, sladké zemiaky, pyré z hrášku, či maslová tekvica.

Môžete tiež postupne pridať kvalitné mäso, ktoré je skvelým zdrojom železa a zinku, ktoré sú vstrebateľnejšie zo živočíšnych zdrojov viac ako z tých rastlinných.

Koľkokrát denne je vhodné prikrmovať?

Malým jedákom stačia zo začiatku prikrmovania asi 1 až 2 polievkové lyžice jedla, porcie preto pripravujte malé.

Dávajte pozor na alergie, najmä keď dieťaťu dávate jedlo, ktoré obsahuje bežné alergény. Medzi bežné alergény patria vajcia, arašidy, pšenica, sója, ryby a mäkkýše.

Začnite s jednodruhovými detskými výživami, pretože to vám môže pomôcť odhaliť a identifikovať možnú potravinovú alergiu alebo citlivosť na niektorú potravinu. Ak po vyskúšaní jednotlivých potravín zistíte, že vaše dieťa je voči nim tolerantné a nevyskytli sa žiadne alergické reakcie, môžete vyskúšať rôzne kombinácie na výživovú pestrosť jeho stravy. A tu sa môže začať vaše experimentovanie…

Najlepšie je začať s jedným jedlom denne, potom postupne pribúdať, keď sa dieťa začne viac zaujímať o jedlo a predovšetkým si prípravu príkrmov dokážete zaradiť do vášho denného harmonogramu.

Pre každú rodinu neexistuje jediný správny spôsob, ale všeobecne sa dajú dosiahnuť 3 jedlá denne (raňajky, obed, večera) do prvých narodenín. Medzi týmito tuhými kŕmeniami, môžete pokračovať v dojčení podľa harmonogramu, ktorý vám vyhovuje.

EKO-BIO-NATURA odporúča

Detský podbradník s vreckom – Earth | BIBS
17,95 € s DPH

SUNAR BIO Kapsička jablko, banán, mrkva 100g
1,49 € s DPH

HAMI Mliečna kaša ovseno – ražná s banánom, jahodami a malinami 210ml
3,49 € s DPH

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *