reishi_eko-bio-natura

Čínska huba REISHI a jej účinky

Populárna medicinálna čínska huba Reishi (Ganoderma lucidum) má veľmi dlhú históriu a patrí medzi poklady tradičnej čínskej medicíny.

V Ázií sa už tisícročia využíva kvôli dlhovekostipodpore zdravia. V Číne má táto huba viacero prívlastkov, ako napríklad  “zázračná huba“, či „šťastná bylinka“ alebo „rastlina s duchovnou silou“, „huba nesmrteľnosti“ a je symbolom úspechu, blahobytu, božskej moci a dlhovekosti.

Jej názov pochádza z Japonska, ale v Čine ju poznajú ako Ling  Zhi. U nás ju môžete poznať aj pod názvom Lesklokôrovka obyčajná, alebo Lesklokôrka lesklá kvôli jej lesklému klobúku.

Ako vyzerá huba Reishi?

reishi_eko-bio-natura

Je to veľká, tmavo sfarbená huba s charakteristickým lesklým povrchom, ktorá rastie zvyčajne na živých, alebo odumretých pňoch listnatých stromov podobne ako hliva ustricová. Klobúk tejto huby je v tvare polkruhu a je vejárovitý.

Rastie v priebehu júna až októbra a má horkú chuť.  V prírode sa vyskytuje v  subtropických pásmach lesoch Ázie, Európy a Severnej a Južnej Ameriky. 

Existuje  viac ako 2000 objavených druhov Reishi, no z pohľadu prínosu čo najvačších zdravotných benefitov sa skúmali iba – Reishi červená, čierna, modrá, biela, žltá a fialová. Výsledky skúmania poukázali na to že najzdravšie sú čierna Reishi (G. sinensis) a červená Reishi (G. lucidum).

Podľa niektorých zdrojov, táto huba patrí medzi potraviny obsahujúce najväčšie množstvo organického germánia a to v rozmedzí 800 až 2000 ppm , čo je napríklad oproti cesnaku (754 ppm), ženšenu (250 až 320 ppm) niekoľkonásobne viac. Ako uvádzajú viaceré štúdie, Germánium môže znižovať hladinu cholesterolu, podporovať metabolizmus, môže zlepšovať trávenie, môže predchádzať odumieraniu tkanív, podporovať odolnosť a vitalitu organizmu, detoxikovať organizmus. 

Reishi v tradičnej čínskej medicíne

Hubu Reishi možete nájsť vo forme prášku, kapsúl alebo tinktúry. V tradičnej čínskej medicíne je veľmi cenená a patrí medzi najúčinnejšie liečivé huby hlavne kvôli jej podporným účinkom na imunitný systém človeka.

V ázijských krajinách sa v liečiteľstve užívala stovky rokov na rôzne druhy chorôb:

 • pri cukrovke a reumatizme,
 • srdcových chorobách,
 • astme,
 • hepatitíde A, B, C,
 • sterilite,
 • nespavosti,
 • epilepsii a psoriáze (lupienke).

Zdravotné benefity

Viaceré štúdie naznačujú, ako je aj známe, že huba Reishi prináša viaceré zdravotné benefity a obsahuje viac ako 400 bioaktívnych zlúčenín triterpenoidov, polysacharidov, nukleotidov, sterolov, steroidov, mastných kyselín a proteínov /peptidov/, ktoré prinášaju veľké množstvo liečivých účinkov, ako napr.:

 • protinádorové,
 • antimikrobiálne,
 • proti starnutiu,
 • antiaterosklerotické,
 • protizápalové,
 • antidiabetické,
 • hypolipidemické,
 • antioxidačné a odstraňujúce radikály,
 • protiplesňové a protivírusové účinky (konkrétne proti herpesu a HIV),
 • posilnenie imunitného systému.

V Čine a Japonsku túto hubu bežne používajú ako podpornú liečbu rakoviny. 

Reishi je taktiež bohaté na obsah bioaktívnych molekúl. Štúdia uvádza, že triterpenoidy a polysacharidy, ktoré táto huba obsahuje majú:

 • antihypertenzívny,
 • hypocholesterolemický,
 • hepatoprotektívny a antihistaminický účinok,
 • ako aj protinádorovú a antiangiogénnu aktivitu. 

Polysacharidy sú úspešné v boji proti voľným radikálom a znižujú poškodenie buniek vyvolané mutagénmi. 

Ako správne užívať Reishi?

Presné dávkovanie uvádza každý výrobca na obale alebo príbalovom letáku daného výrobku, preto odporúčame vždy pred začatím užívania akéhokoľvek výživového doplnku prečítať si príbalový leták.

Obvyklé odporúčané dávkovanie práškovej formy: 

Zmiešajte prášok s 1 alebo 2 čajovými lyžičkami (3-10 g) v jogurte, alebo v tekutine a užívajte 1-2x denne ideálne pol hodinu pred jedlom.
Neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Produkt slúži ako výživový doplnok a nikdy nenahrádza vyváženú a pestrú stravu.  

Obvyklé odporúčané dávkovanie vo forme kapsúl: 

Väčšinou výrobcovia uvádzajú odporučené dávkovanie 1-2 kapsule užiť pred jedlom, prípadne s teplou vodou, 2-krát denne. Kapsule Reishi sú podľa výrobcu nevhodné pre deti, dojčiace a tehotné ženy.

Obvyklé odporúčané dávkovanie vo forme tinktúry: 

Výrobca udáva užívanie 10 kvapiek 3-krát denne. Tinktúru pred použitím potrepať, aby sa obsah premiešal.

Obvyklé odporúčané dávkovanie Reishi kávy: 

Vložte 1 čajovú lyžičku (7g) kávy do šálky a zalejte 150 ml horúcej vody (80°C). Odporúčaná denná dávka: 2-3 krát denne. Neprekračujte dennú dávku a nepoužívajte ako náhradu vyváženej stravy.

Aká je priemerná cena huby Reishi?

Priemerná cena Reishi v podobe čistého prášku je približne 15-25 eur za 100g. Cena reishi kávy sa pohybuje okolo 8–15 eur za 100g. Cena Reishi v podobe kapsúl môže byť rôzna vzhľadom na obsah Reishi v 1 kapsule a množstvo kapsúl v balení. Cena vždy samozrejme závisí od výrobcu a kvality produktu.

Káva, kapsule, tinktúra alebo prášok - akú formu si vybrať?

Výber je samozrejme na Vás, každému vyhovuje niečo iné. Kávičkári si určite pochutia na káve, kapsule sú zasa veľmi praktické a tí z Vás, ktorí chcú mať čo najväčší obsah pri čo najnižšej cene, siahnu pravdepodobne po čistom prášku, je to ale na úkor podmienok prípravy samotného prášku.

EKO-BIO-NATURA odporúča

Reishi 60 kapsúl TEREZIA COMPANY

REISHI v káve strong 68 g

Reishi 90 tabliet MycoMedica

Informácie o produktoch a ich všeobecnom použití nie sú a nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia podľa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách. Všetky uvedené informácie majú len informatívny charakter a sú čerpané z voľne dostupných zdrojov.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *