Barefoot: aké sú výhody chôdze naboso?

Väčšina z nás je zvyknutých chodiť bosí v domácom prostredí. Pre niektorých to je, ale bežnou praxou, ktorú robia po celý deň v správnej obuvi, ktorá spĺňa kritériá “barefoot” alebo chôdze naboso.

Už keď sa dieťa v skorom veku učí chodiť, doporučuje sa, aby prvé kroky urobilo naboso a bez topánok. Je to kvôli tomu, že topánky môžu mať rôzny vplyv na svaly a kosti pri chôdzi. V tomto článku sa dozviete, čo to vlastne chôdza naboso je a aké sú jej výhody nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Čo je to barefoot?

Štúdia, ktorá skúmala vplyv nosenia nesprávnej obuvi v detstve na vývoj zdravého chodidla zistila, že nevhodná obuv môže mať vplyv na ploché nohy a vznik haluxov.

Na základe toho, že chôdza naboso poskytuje ideálne podmienky pre rozvoj zdravého chodidla, bolo cieľom uvedenej štúdie sledovať vplyv komerčnej obuvi na pohyb detskej nohy počas chôdze. Výsledky tejto štúdie poukázali na to, že pružnejšia a voľnejšia detská obuv neobmedzuje pohyb a vývin nôh tak, ako bežná obuv. 

Aká je vhodná obuv barefoot?

S pribúdajúcimi rokmi, ihneď vhupneme do topánok a o všetky výhody chodenia naboso prichádzame. Je tu ale riešenie a to kombinovať chôdzu naboso s nosením kvalitnej a certifikovanej tzv. barefoot obuvi.

Pri výbere barefoot obuvi stavte hlavne na overených výrobcov, kvalitné materiály, pokiaľ možno zero waste, vyrobenú udržateľným spôsobom a s láskou k prírode.

Počas chodenia naboso totiž telo dostáva spätnú väzbu od zeme a zlepšuje to našu propriocepciu.

Čo je to propriocepcia?

Propriocepcia je jednoducho povedané schopnosť tela vnímať polohu tela v priestore.

Ide o schopnosť nervového systému zaznamenať zmeny vznikajúce vo svaloch a vo vnútri tela pohybom a svalovú činnosť. Propriocepcia je nevyhnutná pre správnu koordináciu pohybu, svalový tonus, priebeh niektorých reflexov, registráciu zmeny polohy tela atď. 

Aké sú výhody chôdze naboso?

Najväčšou výhodou je to, že chôdza naboso je človeku najviac prirodzená. Ľudia boli počas evolučnej histórie milióny rokov bosí.

Nosením rôznych topánok s podrážkou, podporou, odpružením a tlmením nárazov pri chôdzi sa môžete síce cítiť úžasne, ale môže to mať za následok oslabenie určitých svalových skupín, ktoré sú pre telu potrebné.

Medzi ďalšie výhody chôdze naboso patria:

  • úľavu od nevhodnej obuvi, ktorá môže spôsobiť bolesť, otlaky alebo iné deformácie chodidla,
  • posilníte tým svaly nôh, ktoré podporujú spodnú oblasť chrbta, 
  • máte lepšiu kontrolu pri dopade chodidla na zem,
  • udržiavanie primeraného rozsahu pohybu v nohách a členkových kĺboch, ako aj primeraná sila a stabilita vo vašich svaloch a väzoch,
  • zlepšenie propriocepcie, rovnováhy a vedomia tela, čo môže napomáhať pri zmiernení rôznych typov bolestí.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *