eko-bio-natura aromaterapia

AROMATERAPIA – esenciálne oleje a ich účinky

Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, ktorý využíva rastlinné prchavé látky známe ako éterické oleje, nazývané aj esenciálne oleje a ďalšie vonné zložky za účelom zmeny mysle, nálady, procesu poznávania alebo pozitívneho vplyvu na zdravie.

Čo sú esenciálne oleje?

Aromaterapia sa radí pod alternatívnu medicínu. Slovo aromaterapia doslova znamená “liečba pomocou vôní”. Je zložené z dvoch slov: “aróma” – vôňa a “terapia” – liečba. Aplikáciou silíc je možné liečiť rozličné ochorenia.

Esenciálne oleje, nazývané aj silice, aromatické oleje, či éterické oleje, sú prchavé látky rastlinného pôvodu s charakteristickou vôňou. Prívlastok éterický znamená, že na rozdiel od bežných rastlinných olejov (slnečnicový olej, repkový olej, palmový olej a pod.) sú éterické oleje prchavé a na vzduchu sa bezo zvyšku odparia.

Ako sa vyrábajú esenciálne oleje?

Na výrobu esenciálnych olejov sa používajú rôzne čerstvé alebo sušené časti rastlín, ako sú kvety, listy (vňať, vetvičky), drevo, kôra, koreň alebo podzemok, semená, šupky semien a plodov. Esenciálne oleje sa tradične vyrábajú zo základnej rastliny rôznymi spôsobmi:

  • lisovaním rastlín alebo ich častí (pomarančový olej, citrónový olej),
  • vyvarením rastlín, ich častí alebo rastlinných výlučkov či extraktov vo vode (čajovníkový olej),
  • destiláciou (dnes sa používa najmä destilácia vodnou parou).

Aké typy esenciálnych olejov poznáme?

Esenciálne oleje sa rozdeľujú podľa typu účinku na buď stimulujúce (jang), alebo upokojujúce (jin).

Medzi najobľúbenejšie éterické oleje patria: citrusy (citrón, pomaranč, mandarínka, bergamot ..), ihličnany (borovica, jedľa, cyprus …) citrónová tráva, levanduľa, cédrové drevo, zázvor, eukalyptus alebo exotickejšie ako napr. ylang ylang. Medzi drahšie a vzácnejšie éterické oleje patrí napr. santalové drevo, jazmín, či ruža.

Klasická aromaterapia si žiada používať iba silice získané jednoduchou destiláciou s vodnou parou, prípadne lisovaním s následným mechanickým odstredením.

Iba takto vyrobené silice majú označenie: NATURAL. Všetky ďalšie, dnes už bežné technologické postupy výroby sa pri klasickej aromaterapii neakceptujú. Technický pokrok okrem iného umožňuje aj výrobu lacnejších tzv. rekonštituovaných silíc, ktoré obsahujú aj synteticky vyrobené látky.

Upozornenie: Poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom o farmakologických účinkoch esenciálnych olejov a možných interakciách s inými bylinnými prípravkami, prípadne inými liekmi, ktoré užívate. NIektoré esenciálne oleje nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Preto pred použitím pozorne čítajte pokyny výrobcu.

Ako používať esenciálne oleje?

1. Difuzér

Pomocou difuzéra sa veľmi jednoducho éterické oleje rozptyľujú do vzduchu. Použitie je naozaj všestranné, difúzery sú rôznych dizajnoch a nájdu si svoje miesto či už v domácnosti alebo v práci.

Poznáme niekoľko druhov difuzérov:

  • ultrazvukové;
  • tyčinkový aróma difuzér;
  • odparovacie -zvlhčovače vzduchu;
  • aromalampy.
Aróma difuzér Bloom
Aróma difuzér Palm
Aróma difuzér DOMO s motívom dreva 

2. Jednoducho sa nadýchnite

Úplne najjednoduchší spôsob použitia esenciálnych olejov je, že sa priamo nadýchnete z fľaštičky. Upozorňujeme však, že pri niektorých druhoch treba byť opatrný, pretože vôňa môže byť veľmi intenzívna a aromatická. Doporučujeme preto začať nádych trochu z väčšej vzdialenosti a so zavretými očami. Navodíte si tak pohodu a relaxáciu.

3. Naparovanie

Ďaľšou metódou naparovanie pomocou vodnej pary. Budete potrebovať misku s horúcou vodou a uterák. Do horúcej vody pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Na hlavu si položte uterák, zavrite oči a niekoľko minút vdychujte paru, ktorá sa samovoľne uvoľňuje.

4. Suché odparovanie

Pri suchom odparovaní Vám postačí kus suchého materiálu, napríklad nejaká tkanina, vreckovka a podobne. Nakvapkajte na tkaninu niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a vdychujte. Tento materiál môžete dať aj do vetracích otvorov, napríklad v aute, do skrine s oblečením, prípadne nakvapkať na vankúš a užívať si vôňu prírodných esenciálnych olejov.

5. Do zvlhčovača vzduchu

Esenciálne oleje je možné nakvapkať aj do klasického zvlhčovača vzduchu. Väčšinou ide o ultrazvukové zvlhčovače a preto sa riaďte pokynmi výrobku, či je vhodné do Vášho zariadenia používať aj esenciálnej oleje. Olej môžete priamo nakvapkať do nádržky s vodou, alebo pri niektorých druhoch zvlhčovačov priamo na penovú hubku, ktorá býva umiestnená z vrchnej strany zvlhčovača a je na to priamo určená. Je to ideálne riešenie, ak potrebujete zvhlčiť vzduch v miestnosti a chcete využiť aromaterapeutické vlastnosti esenciálnych olejov.

6. Na pokožku

Esenciálne oleje môžete použiť aj priamo na pokožku po zriedení s prírodným olejom. Podľa odporúčaní lekára, lekárnika alebo ktoré udáva výrobca, zrieďte esenciálny olej s doporučeným množstvom oleja. Takúto zmes olejov môžete použiť na oblasti svalov a uvoľniť tak napätie, na zápästia, spánky, okolo nosa. Takisto ho môžete využiť aj na masáž chodidiel a svalov.

Dbajte pritom vždy na použitie konkrétneho druhu oleja podľa doporučení výrobcu alebo lekára. V prípade veľmi aromatických esenciálnych olejov. ako napríklad eukalyptus sa vyvarujte použitiu oleja v okolí očí.

7. Vo vani alebo v sprche

Počas sprchovania môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja na steny sprchového kúta a počas sprchovania tak budete vdychovať prijemnú vôňu esenciálneho oleja. Ideálnou voľbou v prípade kúpeľa je nakvapkať pár kvapiek esenciálneho oleja priamo do vody. Počas kúpeľa sa tak prijemná aróma bude uvoľňovať a vy tak môžete relaxovať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

RUPIAHTOTO Toto Slot Toto 4D Togel Slot Slot88