eko-bio-natura 10 receptov na detsku vyzivu

10 receptov na domácu detskú výživu

Nemusíte byť majstrom v kuchyni, aby ste svojmu dieťatku pripravili domácu detskú výživu. Stačí vám na to kvalitné čerstvé ovocie alebo zelenina.

Pripravili sme pre vás 10 jednoduchých receptov na prípravu detskej výživy, ktoré sú navyše rýchle a lacné. 

Je vaše dieťa pripravené na prvý príkrm?

Väčšinou pediatri odporúčajú zaradiť prvé príkrmy do stravy dieťaťa vo veku medzi 4. a 6. ukončeným mesiacom. Je to však individuálne a závisí to aj od dosiahnutých vývojových štádií.

Najdôležitejšie je, aby dieťa dokázalo samé sedieť vzpriamene a držalo hore hlavičku. Taktiež je mimoriadne dôležité, aby javilo záujem o tuhú stravu. Viac sa môžete dočítať aj v našom článku “Kedy a ako začať prikrmovať bábätká?“.

Ak ste teda dostali povolenie od vášho pediatra, začať u vášho dieťatka s tuhou stravou, zábava sa môže začať 🙂

Nezabudnite na zopár základných pravidiel

  • malým jedákom stačia na začiatok 1-2 polievkové lyžice príkrmu, preto vám zo začiatku bude stačiť príprava malých porcií
  • dajte pozor na alergie – medzi najčastejšie alergény patria vajcia, arašidy, pšenica, sója, ryby a mäkkýše !
  • uprednostnite zeleninu a ovocie vypestované v biologickom poľnohospodárstve, prípadne farmárske čerstvé mäso z voľne chovaných zvierat, pretože niektoré potraviny môžu obsahovať vyšši obsah zvyškov pesticídov (napr. jablká, broskyne, jahody, zeler, uhorky, cherry paradajky, dovezený hrach, zemiaky,…)
  • začnite s jednozložkovými detskými výživami, aby ste vedeli identifikovať prípadné alergie alebo citlivosť na určité potraviny
  • odporúčame všetkými desiatimi zainvestovať do kvalitného parného mixéra Phillips AVENT, vďaka ktorému bude príprava detských príkrmov hračka 🙂

TOP 10 receptov na prípravu detskej výživy

1. Hráškové pyré

Zelený hrášok vylúpte a pripravte na pare domäkka. Môžete zjemniť mliekom (materským alebo umelým). Rozmixujte mixérom najemno tak, aby konzistencia vyhovovala vášmu dieťatku.
 

2. Banánové pyré

Olúpte malý banán a roztlačte ho vidličkou. Ak iba začínate s prikrmovaním, pridajte trochu mlieka na zjemnenie konzistencie a dodanie známej chuti.

Phillips AVENT Parný mixér 4v1
149 € s DPH

SUNAR Prvá kaša ryžová nemliečna 220 g
3,49 € s DPH

3. Avokádová kaša

Táto pochúťka je skvelým zdrojom tukov pre zdravý vývoj dieťaťa. 1/4 avokáda roztlačte vidličkou, zmiešajte s trochou materského alebo umelého mlieko.

4. Domáca ryžová kaša z hnedej ryže

Ryžová kaša je najlepšia na začiatok, pretože ryža je najmenej alergénna. Nevarenú hnedú ryžu pridajte do kuchynského robota a rozmixujte na jemný prášok. Následne vysypte do hrnca, pridajte 4 šálky vody, zakryte, nechajte zovrieť a varte 20min. Uvarenú kašu dajte do pohárov – môžete zachladiť 3 dni alebo zmraziť 30 dní.

5. Prvé mrkvové pyré 

Mrkva je výborná zelenina vhodná na prípravu prvých príkrmov vďaka jej sladkej chuti a jemnej textúre. Mrkvu jednoducho ošúpte, nakrájajte na menšie kúsky, naparte a rozmixujte. Vaše dieťa tak vďaka mrkve získa prísun betakaroténu a vitamínu A.

6. Tekvicové pyré

Detská výživa z maslovej tekvice je lahodným štartovacím receptom pre vaše dieťa. Môžete ho neskôr dokonca zmiešať do jogurtu, ovsenej kaše, palaciniek a pod.

Tekvicu ošúpte, nakrájajte a dajte piecť do rúry na cca. 30min. Následne rozmixujte. Na doplnenie prírodnej sladkosti tekvice, môžete pridať štipku čerstvo nasekanej šalvie alebo tymiánu. 

Tekvicové pyré je výborným zdrojom vlákniny, betakaroténu, draslíka a vitamínu C.

HAMI Ovocný príkrm 100% jablko a banán 4 x 100g
2,99 € s DPH

7. Banánová kaša s quinou

Quinoa je skvelým doplnkom stravy vášho rastúceho dieťatka. Najprv skúste banán a quinou samostatne a ak nenastane žiadna alergická reakcia a dieťa obe suroviny prijme, skúste rozmixovať uvarenú quinou s banánom a váš malý papkáč si túto kašu isto zamiluje.

8. Mrkva + pór + biela ryba

Biele ryby sú vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín a základných živín. Vhodná je napr. tilapia, morský vlk, kvalitná treska, či halibut. Príprava tohto receptu trvá iba 20min.

Rybu, pór a nakrájané 2-3 mrkvy uvarte v parnom hrnci domäkka a následne rozmixujte do požadovanej jemnej konzistencie. 

9. Tekvicovo-hruškové pyré

Maslová tekvica je vynikajúcou surovinou detskej výživy, pretože len zriedkavo spôsobuje alergie. Hruška je zase ideálna na doplnenie sladkej chuti akejkoľvek domácej detskej výživy.

Nakrájajte tekvicu na kocky, naparte v parnej nádobe cca 12min. a následne pridajte nakrájanú hrušku. Nechajte variť ďalších 5min. a rozmixujte.

10. Cviklovo-čučoriedkové pyré

Detská výživa krásnej fialovej farby, plná vitamínov, vlákniny a antioxidantov. Taktiež môžete neskôr vyskúšať variantu s varenými ovsenými vločkami.

Cviklu ošúpte, nakrájajte na kocky a naparte v parnej nádobe cca 12min., potom pridajte čučoriedky. Nechajte variť ďalších 5min. a rozmixujte do hladkej konzistencie.

EKO-BIO-NATURA odporúča

BIBS Podbradník
17,95 € s DPH

SUNAR BIO príkrm zelenina, teľacie mäso 190 g
1,89 € s DPH

KINDERKRAFT – Stolička jedálenská 2v1 Tixi Grey
90,80 € s DPH

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *