10_prirodnych_sposobov_ako_znizit_vysoky_tlak_ekobionatura

10 prírodných spôsobov ako znížiť vysoký krvný tlak

Existuje veľká skupina liekov na predpis, ktoré vám môžu pomôcť pri znížení krvného tlaku avšak zvyčajne s viacerými vedľajšími účinkami. Prečo teda nevyskúšať niektoré z prírodných techník, alebo využitie prírodnej medicíny, ktoré vám môžu takisto pomôcť?

Zvýšený krvný tlak postihuje viac ako 30% ľudí na celom svete a následne spôsobuje ďalšie zdravotné problémy a ochorenia. Je preto veľmi dôležité udržovať primeranú hodnotu krvného tlaku, aby sme boli zdraví a fit. Pravidelné meranie krvného tlaku by ste určite nemali podceniť. 

Kedy nastáva hypertenzia?

Krvný tlak je hydrostatický tlak, vyvíjaný krvou na steny ciev. Najvyšší je v aorte a veľkých tepnách a je vytváraný sťahom komôr srdca. Štandardné hodnoty  u dospelého človeka v pokoji sú 120/80.

Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak nastáva keď sa jeho hladina zvýši nad tieto hodnoty. 

OMRON M6 Comfort tlakomer s AFIB 1 kus + sieťový adaptér
78,49 €
 s DPH

MICROLIFE Tlakomer digitálny BP A150 AFIB 1 set
62,99 €
 s DPH

10 prírodných spôsobov ako znížiť vysoký krvný tlak

1) Zvýšte svoju aktivitu a pravidelne cvičte

Štúdia, ktorá skúmala vplyv aeróbneho cvičenia u starších dospelých zistila, efektívnosť cvičenia pri znížení vysokého krvného tlaku.

Pravidelné cvičenie môže pomôcť znížiť váš krvný tlak a je to jednou z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť. 

Výsledky ďalšej štúdie preukázali, že už 2,5 hodiny chôdze a 75 minút intenzívneho cvičenia, ako napríklad rýchla chôdza alebo beh raz do týždňa môže priaznivo napomôcť k zníženiu vysokého krvného tlaku. 

2) S alkoholom opatrne

Pravidelná konzumácia alkoholu môže podľa odhadov zverejnených v štúdii zapríčiňovať až 16% celkových prípadov hypertenzného ochorenia bez ohľadu nato, aký typ alkoholického nápoja prijímame.  Preto s konzumáciou alkoholu pri hypertenzii veľmi opatrne.

3) Mali by sme menej soliť

Existuje veľa dôkazov o tom, ako vysoký príjem soli v potrave je jednou z hlavných príčin zvýšeného krvného tlaku a tým aj viacerých chorôb spojených s krvným tlakom. 

Väčšina z nás si neuvedomuje, ale vo všeobecnosti solíme viac ako to je potrebné. Snažte sa preto ochutiť jedlá radšej bylinkami a korením ako soľou. Zároveň sa vyhnite spracovaným potravinám a polotovarom, ktoré obsahujú zvyčajne veľké množstvo soli. Namiesto toho zaraďte do stravy viac surovej zeleniny a ovocia, celozrnných potravín a chudého mäsa.

ZBOHOM SOĽ! zeleninová koreniaca zmes BIO 60G SONNENTOR
3,65 € s DPH

4) Zvýšte príjem draslíka

JAMIESON Draslík 100 mg s postupným uvoľňovaním 100 tabliet
13,49 €
 s DPH

 

Draslík je veľmi dôležitý minerál, ktorý má vplyv na zdravé fungovanie viacerých nevyhnutných procesov v tele. Pomáha regulovať hladinu krvi v tele a zároveň pomáha telu zbaviť sa sodíka. Podľa zahraničnej štúdie, dostatočný príjem draslíka môže pomôcť pri hypertenzii. Draslík môžete doplniť v tabletkovej forme a je bežne dostupný v lekárni alebo môžete zároveň pridať do stravy potraviny bohaté na draslík.

Potraviny bohaté na draslík:

 • zelenina – šalát, paradajky, zemiaky, batáty
 • fazuľa
 • ovocie – vrátane banánov , avokáda, pomarančov, melónov
 • orechy a semienka
 • mliečne výrobky, ako mlieko a jogurt
 • tuniak a losos

5) Naučte sa zvládať stres

Stres je kľúčový spúšťač vysokého krvného tlaku. Keď je vaše telo v strese začne vyplavovať hormóny, ktoré na fyzickej úrovni zapríčiňujú rýchlejší srdcový rytmus a zúžené cievy. Veľké množstvo štúdií sa už  zaoberalo, ako stres nepriaznivo vplýva na krvný tlak človeka. 

Človek vo vypätí stres zajedá a zvyčajne konzumuje nezdravé jedlo, alebo alkohol, čo môže takisto ovplyvniť krvný tlak.

Techniky zbavenia sa stresu:

 • pri stresovom vypätí zhlboka dýchajte do brucha a vydychte čo najpomalšie,
 • doprajte si dostatok relaxu,
 • cvičte a viac sa pohybujte,
 • chodievajte častejšie do prírody,
 • robte veci, ktoré vám robia radosť,
 • smejte sa,
 • doprajte si dostatok spánku,
 • stravujte sa zdravo,
 • hovorte o svojich problémoch s rodinou a priateľmi !

Viac o tom, ako sa zbaviť stresu nájdete v našom článku “Ako úspešne zatočiť so stresom a úzkosťou?” !

PERSEN 40 tabliet
Prírodný doplnok na zmiernenie stresu a nervového vypätia
6,99 € s DPH

6) Jedzte tmavú čokoládu a kakao

NEPRAŽENÉ KAKAO PRÁŠOK BIO ISWARI
Prášok z bio nepražených kakaových bôbov.
od 3,80 € s DPH

Na kvalitnej horkej čokoláde a kakau si môžete nielen pochutiť, ale aj spraviť niečo pre svoje zdravie. Nehovorím, že by ste teraz mali jesť veľa čokolády a kakaa, v menších množstvách to je ale veľmi zdraviu prospešné.

Jedným zo zdravotných benefitov kakaa je aj prospešný vplyv na zdravie srdca a krvný tlak.
Podľa vedeckej štúdie, tmavá čokoláda a kakaový prášok obsahujú veľké množstvo flavonoidov, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré spôsobujú rozšírenie krvných ciev.

Z výsledkov skúmaní vyplynulo, že konzumácia potravín bohatých na flavonoidy ako kakao krátkodobo zlepšila zdravie srdca a znížilo krvný tlak. 

Pre čo najlepšie účinky doporučujeme užívať kvalitnú bio horkú čokoládu, alebo nealkalizované bio kakao, ktoré ma vysoký obsah flavonoidov a neobsahuje žiadny cukor. 

7) Schudnite

Podľa viacerých štúdií, môže chudnutie výrazne znížiť vysoký krvný tlak. Napríklad zníženie váhy o 5% výrazne znížilo hypertenziu na pracovisku, pričom priberanie hmotnosti zvýšilo pravdepodobnosť vysokého krvného tlaku.

Pre čo najlepší výsledok je ideálne chudnutie spojiť s aeróbnym cvičením. Štúdia potvrdila, že táto kombinácia môže zlepšiť zdravie a funkciu srdca a ciev

8) Užívajte vhodné prírodné doplnky

Viacero vedcov a štúdií sa zameralo na vplyv vybraných prírodných doplnkov výživy na ich priaznivý účinok pri znižovaní krvného tlaku.

Tu sú niektoré z najúčinnejších doplnkov:

 • Extrakt z cesnakuaustrálska štúdia z roku 2016 naznačuje, že užívanie extraktu z cesnaku môže účinne znižovať zvýšený krvný tlak a zároveň môže mať priaznivý vplyv na stuhnutosť tepien
 • Berberín je prírodný alkaloid, ktorý sa nachádza vo viacerých rastlinách. Táto rastlinka sa používa v prírodnej ajurvédskej a čínskej medicíne už viac ako 2500 rokov. Napomáha zvyšovať produkciu oxidu dusnatého v plazme a to môže mať podľa dostupných informácií priaznivý vplyv na zníženie krvného tlaku. 
 • Rybí tuk – je známe, že rybí tuk obsahuje veľké množstvo omega-3 mastných kyselín a je prospešný pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Štúdia došla k výsledku, že u dospelých osôb  s izolovanou systolickou hypertenziou môže užívanie rybieho oleja znižovať krvný tlak. 
 • Ibištek – táto krásna tropická rastlina je známa svojimi veľkými a farebnými kvetmi. Vedeli ste o tom, že táto rastlinka môže znižovať vysoký krvný tlak? Z kvetov ibišteka si môžete pripraviť chutný čaj, ktorý je bohatý na zložky posilňujúce správne fungovanie kardiovaskulárneho systému.

Möller´s rybí olej Omega-3 z tresčej pečene 250ml

IBIŠTEK SUDÁNSKY 100g Salvia Paradise

JAMIESON Extrakt z cesnaku bez zápachu 500 mg 300 tabliet

9) Meditácia a hlboké dýchanie

Meditácia a hlboké dýchanie do brucha znižuje napätie a stres. Pri vykonávaní týchto cvičení môže podľa výskumov telo aktivovať parasympatický nervový systém, pričom sa telo uvoľní a zníži srdcový tep a krvný tlak. 

V štúdii, ktorá bola zameraná na vplyv hlbokého dýchania na zníženie krvného tlaku bolo preukázané, že už pri 30-sekudovom hlbokom dýchaní sa znižoval krvný tlak účastníkom testovania.

10) Pozor na cukor

Nielen cukor z cukorničky, ale aj rafinované sacharidy (napríklad pečivo z bielej múky, sladkosti, sušienky…) môžu so sebou prinášať viacero zdravotných problémov a ochorení.

Najväčší obsah týchto cukrov a sacharidov môžete nájsť práve v spracovaných potravinách, teda v tých ktoré pochádzajú z priemyselných výrobných fabrík.  

Čoraz viac výskumov potvrdzuje úzku súvislosť medzi konzumáciou cukrov a zvýšeným krvným tlakom. Prirodzene vyskytujúce sa cukry v ovocí a zelenine nie sú nebezpečné, ale hlavne pridané cukry v spracovaných potravinách môžu zapríčiniť hypertenziu a kardiovaskulárne riziká

Mali by sme preto nahradiť spracované potraviny, ako sa len dá a konzumovať čo najviac bio potravín a rastlín bez pridaných látok a cukrov.

Upozornenie: Poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom o možných interakciách medzi samotnou bylinkou alebo bylinným prípravkom, ktorý by ste chceli užívať a zdravotnými problémami prípadne inými liekmi, ktoré užívate.

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734812/
 • https://sk.wikipedia.org/wiki/Krvn%C3%BD_tlak
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3603230/
 • https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/08037051.2013.778003
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16922819/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20226955/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16467502/
 • https://scholar.google.sk/scholar?hl=sk&as_sdt=0%2C5&q=stress+blood+pressure&oq=stress+bloo
 • https://academic.oup.com/ajcn/article/88/1/38/4648835
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27930480/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15107009/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734812/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18815446/
 • https://academic.oup.com/jn/article/146/3/516/4578257?login=true
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25875025/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23781660/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16231755/
 • https://openheart.bmj.com/content/1/1/e000167
 • https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/HYPERTENSIONAHA.110.165456?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub%3Dpubmed&

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *